Čo je rekuperácia, prečo sa oplatí a aké výhody prináša

Čo je rekuperácia, prečo sa oplatí a aké výhody prináša

01. 10. 2023

Čo je rekuperácia, prečo sa oplatí a aké výhody prináša

Systém riadeného vetrania alebo v skratke rekuperácia šetrí energiu, financie a zlepšuje vzduch v domácnosti. Avšak čo presne sa skrýva za týmto v súčasnosti takým moderným pojmom a prečo by ste nad ním mali uvažovať aj vy, vám prezradíme v našom článku.

Popularita rekuperácie narastá... a je na to dôvod

Nie je to až tak dávno, čo sa rekuperácia spájala prevažne s využitím vo veľkých komerčných stavbách. Postupom času však začal narastať záujem o nízkoenergetické rodinné domy, čo malo za následok zvýšenie počtu realizácií nízkoenergetických systémov vetrania, vykurovania a chladenia. To, prečo sa tak stalo, by sme mohli pripísať na vrub predovšetkým výraznej úspore pri vykurovaní (čo sa najmarkantnejšie prejavuje práve v zime). Pri riadenom vetraní s rekuperáciou môže v zimných mesiacoch predstavovať až okolo 40 - 50 %.

Pri hodnotení významu rekuperácie je potrebné vziať do úvahy aj súčasné technológie používané pri výstavbách. Ide o to, že moderné novostavby sú takmer vzduchotesné, takže výmena vzduchu sa dá realizovať len cez okná alebo dvere, resp. prostredníctvom systému vetrania. Avšak pri hodinovom vetraní dochádza k strate tepla a to až do výšky cca 50 – 75 %. Aj to jeden z dôvodov, prečo sa automatické vetranie prostredníctvom rekuperácie stalo trendom, ktorý si získal veľké množstvo priaznivcov.

Čo by ste mali vedieť o princípe rekuperácie

Ak sa povie rekuperácia, myslí sa tým vlastne spätné získavanie tepla. Vzduchotechnická jednotka je vybavená rekuperačným výmenníkom, kam je privádzaný teplý odpadový vzduch pochádzajúci z rodinného domu a čerstvý vzduch zvonku. Aby sa zabránilo ich premiešaniu, sú navzájom oddelené sústavou kanálikov, takže nedochádza k prenikaniu pachov pochádzajúcich z odpadového do čerstvého vzduchu.

Po tom, ako je čerstvý vonkajší vzduch privedený do vnútra výmenníka, rekuperačné filtre z neho zachytia peľ, prach a ďalšie nečistoty a až následne je uvoľnený do obytného priestoru. Steny sústavy kanálikov zároveň účinne napomáhajú predhrievaniu privádzaného vonkajšieho vzduchu teplým odpadovým.

Prečo sa riadené vetranie oplatí

Riadené vetranie pomocou rekuperačnej jednotky ponúka viaceré výhody:

  • Spätné získavanie tepla
  • Zníženie tepelných strát
  • Vyššia kvalita vzduchu pre zdravie a lepší spánok
  • Zníženie nákladov na vykurovanie
  • Prívod čerstvého vzduchu do domácnosti
  • Chráni životné prostredie (znižuje potrebu vykurovania až o 50 %)
  • Čistí vzduch od peľu, prachu, roztočov a alergénov
  • Reguluje vlhkosť a bráni tvorbe plesní na stenách
  • Znižuje koncentráciu CO2
  • Menšie výkyvy teplôt oproti vetraniu cez okná

Je rekuperácia pre vás tým pravým?

Ak staviate rodinný dom, je potrebné riešiť riadené vetranie centrálne pre celý dom. Zabezpečíte tým prívod vzduchu do všetkých obytných priestorov. Pokiaľ ide o odvod vzduchu, ten je zase vhodné zaistiť najmä z kuchyne, kúpeľne a z toalety.

Riadené vetranie odporúčame pre budovy, kde je dôležitá vysoká kvalita vzduchu a zároveň je nevyhnutné minimalizovať straty na energiách. Najčastejšie sa využíva v komerčných budovách, bytovkách a iných obytných prostrediach, skrátka všade, kde treba vyriešiť vetranie a pritom zlepšiť energetickú efektívnosť. Preto je ideálne pre novostavby, rekonštrukcie, ale aj existujúce stavby.

Tip: Každá domácnosť môže byť energeticky efektívna. Poradíme vám, ako na to

Vyberáme pre vás

Posledné realizované stavby

Všetky referencie

Prečo stavať
s nami?

10
Ročná
záruka
27
Ročné
skúsenosti
28
Ocenených
projektov
1200
Ponúkaných
domov
Mgr. Renáta Jančovičová Financovanie 0905 309 536 financovanie@eurolineslovakia.sk
Ing. Drahoslav Bielčik výstavba 0904 345 008 vystavba@eurolineslovakia.sk
Ing. Jaroslav Herceg projektový manažér 0905 648 726 herceg@eurolineslovakia.sk
Euroline Bezplatná infolinka 0800 135 955 info@euroline.sk