Čo je to Apple HomeKit?

Čo je to Apple HomeKit?

16. 11. 2018

Čo je to Apple HomeKit?

Apple HomeKit

Apple HomeKit je technológia prepájajúca zariadenia rôznych výrobcov do jedného systému, vďaka čomu umožňuje jednoducho vytvoriť inteligentnú domácnosť. Zároveň zabezpečuje bezpečný prenos dát a kompatibilitu s Apple zariadeniami.

 

Ako funguje Apple HomeKit

Na používanie Apple HomeKitu potrebujete iPhone, iPad alebo iPod touch vybavený operačným systémom iOS 8.1 a novším. Na rozdiel od iných systémov nevyžaduje žiadnu centrálnu jednotku. Z mobilu alebo tabletu môžete ľubovoľne ovládať spotrebiče a zariadenia, ktoré sú kompatibilné s HomeKitom. To spoznáte podľa štítku Works with Apple HomeKit (na obrázku hore).

Prostredníctvom Apple HomeKitu môžete ovládať vo svojej domácnosti osvetlenie, vykurovanie alebo zabezpečovacie systémy, čiže zámky dverí, kamery a domáce alarmy. Ďalej tiež aj ventilátory, klimatizáciu, okná i žalúzie, garážové brány a inteligentné zvončeky.

Aplikácia Domácnosť (HomeKit) je zabudovaná v každom iOS a watchOS zariadení. Združuje všetky smart zariadenia od rôznych výrobcov do jednej aplikácie. Vďaka tomu majiteľ nemusí prechádzať z jednej aplikácie do druhej a na ovládanie mu postačí jedna jediná aplikácia alebo hlasová asistentka Siri. HomeKit umožňuje pridávať ďalšie príslušenstvo a dopĺňať informácie, napríklad pomenovanie zariadenia a zároveň nastavenie miestnosti, v ktorej sa nachádza. Následne sa dá každé zariadenie ovládať aj prostredníctvom Siri - vyslovením zadaného mena príslušenstva. 

 

Čo umožňuje Apple HomeKit

HomeKit ponúka v prvom rade pohodlnú domácu automatizáciu. Pod ňou sa ukrýva tvorba pravidiel (čas, miesto), podľa ktorých sa zariadenia budú v domácnosti správať.

Príklad

  • Ráno po prebudení sa o 7:25 roztiahnu žalúzie, zvýši sa teplota v miestnosti, rozsvietia sa svetlá a zapne sa rýchlovarná kanvica. 
  • Po príchode z práce domov inteligentný zámok odomkne vchodové dvere a automaticky zvýši na inteligentnom termostate teplotu vykurovania.
  • Vo večerných hodinách sa žalúzie zatiahnu, zamknú sa dvere a stlmí sa termostat. 

Existuje naozaj množstvo možností a ďalšie pribúdajú s novým hardvérom na trhu a prostredníctvom softvérovej aktualizácie.

 

 

Apple HomeKit možno zdieľať a vzdialene ovládať

Ovládať domácnosť môžu všetci členovia rodiny, stačí im v aplikácii HomeKit odoslať pozvanie na zdieľanie na ich iCloud účet. Na vzdialené ovládanie inteligentnej domácnosti je potrebné vlastniť iPad alebo Apple TV (4K alebo 4. generáciu). V čase neprítomnosti totiž slúžia ako spojka medzi domácnosťou a majiteľom.

Dôležitou súčasťou HomeKitu je zabezpečenie. Každý výrobca so záujmom o vstup na platformu musí prejsť dôkladným schvaľovacím procesom. Apple preverí bezpečnosť zariadenia i softvéru a následne až potom výrobca získa povolenie k predaju výrobkov s podporou HomeKit. 

Na samotný záver odporúčame podrobné video recenzie na YouTube, ktoré spracoval pán Petr MáraPrvá časť je zameraná na chytrú domácnosť podľa Apple – teda HomeKit, druhá časť hodnotí konkrétne produkty ako sú D-Link OMNA, Elgato EVE, Logi Pop a Fibaro. 

 

Zdroj

Vyberáme pre vás

Posledné realizované stavby

Všetky referencie

Prečo stavať
s nami?

10
Ročná
záruka
27
Ročné
skúsenosti
28
Ocenených
projektov
1200
Ponúkaných
domov
Mgr. Renáta Jančovičová Financovanie 0905 309 536 financovanie@eurolineslovakia.sk
Ing. Drahoslav Bielčik výstavba 0904 345 008 vystavba@eurolineslovakia.sk
Ing. Jaroslav Herceg projektový manažér 0905 648 726 herceg@eurolineslovakia.sk
Euroline Bezplatná infolinka 0800 135 955 info@euroline.sk