Každá domácnosť môže byť energeticky efektívna. Poradíme vám, ako na to

Každá domácnosť môže byť energeticky efektívna. Poradíme vám, ako na to

30. 06. 2023

Každá domácnosť môže byť energeticky efektívna. Poradíme vám, ako na to

Ak vás zaujíma, ako sa dajú znížiť náklady bez toho, aby to výrazne ovplyvnilo váš životný štýl, máme pre vás niekoľko skvelých tipov. Vyskúšajte naše šikovné nápady a premeňte svoju domácnosť na energeticky efektívnu.

Riešenie v podobe energeticky úsporného domu

Energeticky úsporné domy sú postavené z udržateľných materiálov navrhnutých tak, aby minimalizovali vplyv domu na životné prostredie. Vhodný výber stavebných materiálov ako je napríklad betón, oceľ alebo prírodný kameň, zároveň zvyšujú energetickú efektívnosť stavby. Dôležitá je aj správna izolácia, ktorá v zime pomáha udržať v domácnosti teplo a v lete chlad bez toho, aby sa nadmerne vyťažovalo vykurovacie alebo klimatizačné zariadenie.

Preto sa pri stavbe energeticky úsporných domov kladie dôraz na použitie dostatočného množstva izolácie do podstrešného priestoru, stien a podlahy, aby dom zostal v lete chladný a v zime teplý. Takisto sa použijú okná s dvojitým alebo trojitým sklom, aby dom mal dostatok prirodzeného svetla bez toho, aby sa znížila úroveň izolácie v stenách. Ďalšou možnosťou sú nízkoprietokové armatúry a toalety, ktoré tiež pomôžu majiteľom domov ušetriť nemalé peniaze. Mnohé energeticky úsporné opatrenia sa však dajú prijať aj vtedy, keď dom nestaviate, ale v ňom už bývate.

Tip: Využitie trvácnych materiálov pri výstavbe má veľký význam

Energetická efektívnosť = úspora nákladov

V súčasnosti, keď sa stávame svedkami všadeprítomného zdražovania, sa šetrenie a energetická efektívnosť stávajú viac než len módnymi pojmami. Ide vlastne o spôsob života, ktorým sa mnohí ľudia hlásia k trvalo udržateľnému životnému štýlu. Napríklad energetická efektívnosť v domácnosti znamená, že na rovnaké činnosti spotrebujete menej energie. Tým sa zníži plytvanie energiou a ušetria sa peniaze.

Samozrejme, účinné zvýšenie energetickej efektívnosti v skutočnosti zahŕňa viac než len zníženie množstva využívanej energie. Vyžaduje si, aby ste si uvedomili, ako sa energia používa, kde sa plytvá a ako ju možno v každodennom živote využívať efektívnejšie a účinnejšie. Preto sme pre vás zozbierali tie najlepšie tipy, ktoré pomôžu vašej domácnosti ušetriť energiu a stať sa efektívnejšou.

Vhodná výsadba v okolí domu prinesie úsporu energie

Šetrenie energie v domácnosti môžete dosiahnuť aj vďaka vhodne navrhnutej záhradnej architektúre. Na južnej a západnej strane domu vám odporúčame vysadiť listnaté stromy. V lete budú ich listy tieniť váš dom pred horúcim slnkom, v zime holé konáre prepustia slnečné lúče a vyhrejú interiér príjemným teplom.

Využívajte denné svetlo na maximum

Využívajte denné svetlo vždy, keď je to možné. Do miestností bez okien (napr. kúpeľňa, toaleta, špajza) nainštalujte svetlíky alebo strešné okná. Počas dňa tak nebudete musieť zapínať svetlo a ušetríte za elektrinu.

Investujte do smart home systémov

Modernizácia domácnosti pomocou inteligentných systémov nielenže zvyšuje automatizáciu domu, ale tiež pomáha znížiť účty za energie. Medzi obľúbené smart home gadgety patria predovšetkým rozbočovače (huby), inteligentné systémy osvetlenia, merače spotreby energie či inteligentné termostaty.

Keďže ide o inteligentné domáce zariadenia, mnohé z nich si dokážu osvojiť vaše zvyky a preferencie a následne vám navrhnúť zmeny vo využívaní energie na základe vašich potrieb a toho, koľko peňazí chcete ušetriť.

Aj práčka, umývačka a sušička môžu pracovať úsporne

Pranie pri vysokých teplotách už dávno nie je nevyhnutnosťou. Vďaka súčasným pracím prostriedkom, ktoré obsahujú zložky schopné odstraňovať nečistoty už pri nízkych teplotách, tak môžete pokojne prať pri 30 – 40 °C.

Nezapínajte poloprázdnu umývačku riadu a sušte riad pri otvorených dvierkach, nie s pomocou horúceho vzduchu. Podobne je to aj so sušičkou. Využívajte jej plnú kapacitu, inak vyfúknete horúci vzduch - a svoje peniaze - von ventilátorom. Ešte úspornejšie je však (ak je to možné), nevyužívať sušičku vôbec. To znamená, že budete veci sušiť vonku na šnúre na bielizeň, napríklad na dvore alebo na balkóne.

Vypínajte elektrické spotrebiče, keď ich nepoužívate

Zapojte stolové spotrebiče a elektronické zariadenia do napájacej lišty a naprogramujte ich tak, aby sa na noc vypínali. Nezabudnite, že televízory, DVD prehrávače a herné konzoly spotrebúvajú energiu aj vtedy, keď sa nepoužívajú. Výhodou je, ak ich máte všetky pripojené na jeden napájací panel, pretože tak ich večer môžete ľahko vypnúť ešte predtým, ako pôjdete spať.

Nezabúdajte ani na nabíjačky. Ak sú zapojené do siete, odoberajú energiu aj vtedy, keď ku nim nie je pripojené žiadne zariadenie. V prípade, že sú vaše telefóny, tablety alebo iné zariadenia úplne nabité, odpojte ich zo zásuvky. Ak tak neurobíte, budú aj naďalej spotrebúvať energiu.

Na veľký horák patrí veľký hrniec

Zosúladenie veľkosti horáka a hrnca pomáha znížiť tepelné straty a maximalizovať energeticky úsporné varenie. Napríklad, ak máte panvicu s priemerom 15 cm a varíte na horáku s priemerom 20 cm, viac ako 40 % tepla prechádza bez úžitku popri hrnci do vzduchu.

Tip: Inteligentné zariadenia do domácnosti, ktoré vám zjednodušia život a ušetria peniaze

Vyberáme pre vás

Posledné realizované stavby

Všetky referencie

Prečo stavať
s nami?

10
Ročná
záruka
27
Ročné
skúsenosti
28
Ocenených
projektov
1200
Ponúkaných
domov
Mgr. Renáta Jančovičová Financovanie 0905 309 536 financovanie@eurolineslovakia.sk
Ing. Drahoslav Bielčik výstavba 0904 345 008 vystavba@eurolineslovakia.sk
Ing. Jaroslav Herceg projektový manažér 0905 648 726 herceg@eurolineslovakia.sk
Euroline Bezplatná infolinka 0800 135 955 info@euroline.sk