Murovaný dom Vs. montovaný drevodom - pozrite si hlavné rozdiely

Murovaný dom Vs. montovaný drevodom - pozrite si hlavné rozdiely

30. 09. 2018

Murovaný dom Vs. montovaný drevodom - pozrite si hlavné rozdiely

Murovaný dom Vs. montovaný drevodom

Murované a montované rodinné domy môžu pri pohľade zvonku vyzerať na nerozoznanie. No a o nič múdrejší nemusíte byť ani po prezretí vnútorných priestorov, pretože aj ich interiér môže pôsobiť navlas rovnako.

Napriek tomu, že pri zbežnej prehliadke nič nenapovie tomu, v ktorom dome sa práve nachádzate, rozdiely tu samozrejme predsa len sú. Nepredbiehajme však a poďme pekne poporiadku.
 

Montované a murované domy reprezentujú úplne odlišné stavebné systémy. Vzájomné rozdiely sú preto úplne logické. Na mysli teraz nemáme iba materiály použité na výstavbu obvodového plášťa alebo priečok, ale tiež rozdielne technologické postupy a v konečnom dôsledku aj parametre domov. No a keďže sú všetky tieto odlišnosti pomerne často diskutovanou témou, ktorá rozdeľuje zástancov rodinných domov na dva tábory, pokúsime sa objektívne pozrieť na obe možnosti z pohľadu ceny, životnosti a rýchlosti výstavby.
 

Životnosť rodinného domu

Životnosťou domov nezačíname úplne náhodne. Tento parameter totiž zvykne vyvolávať najväčšie spory a vášne. Určite ste niekedy počuli zástancov klasických murovaných stavieb „spievať“ na životnosť murovaných domov doslova ódy. V princípe sa s nimi dá iba súhlasiť, pretožemurovaný dom dokáže spoľahlivo slúžiť viacerým generáciám.Platí to samozrejme za predpokladu, že na výstavbu domu sú použité kvalitné materiály a dôraz sa kladie na precíznu realizáciu prác.

V opačnom prípade to môže dopadnúť ako pri svojpomocnej výstavbe rodinných domov zo 70. alebo 80. rokov minulého storočia. Niektoré stavby boli realizované len za pomoci známych alebo príbuzných, ktorí kvalite materiálu a precíznosti prác veľký význam nepripisovali. Tento prístup sa samozrejme musel podpísať pod vzhľad i celkovú životnosť domu. Neskoršie rekonštrukcie sa stali nevyhnutnosťou, vyžadovali rozsiahlejšie stavebné úpravy a neraz svojich nových majiteľov stáli nemalé finančné prostriedky.

Ak sa však vrátime späť k porovnaniu životnosti montovaných a murovaných domov, treba  na rovinu povedať, že murovaný dom má v porovnaní s montovaným domom predpokladanú vyššiu životnosť. Základom sú však detailne spracované projekty domov, prírodné materiály vysokej kvality a profesionálna realizácia výstavby. V inom prípade sa totiž môže stať, že precízne zrealizovaný montovaný dom môže prevýšiť životnosť nedbanlivo postaveného murovaného domu.
 

Rýchlosť výstavby

Moderná doba si vyžaduje riešenia, ktoré kráčajú s dobou. Jedným takým riešením sú aj rodinné domy na kľúč.  Nemusíte sa trápiť prakticky s ničím, postačí si vybrať akýkoľvek projekt domu, ktorý vás zaujal a stavebná firma vám ho v krátkom časovom horizonte postaví. Aké reálne očakávania  však môžete mať v prípade, že sa rozhodnete pre murovaný dom na kľúč alebo pre montovanú drevostavbu?

Pravdou je, že rýchlosť výstavby vyznieva viac v prospech montovaných domov. Pri vopred zhotovenej základovej doske sa totiž dá v montovanom dome plnohodnotne bývať do 2 - 3 mesiacov. Realizácia výstavby montovaného domu s výnimkou spomínanej základovej dosky a betónových poterov vyžaduje menej mokrých stavebných procesov, takže práce môžu napredovať rýchlejším tempom.

Rozdiel v rýchlosti výstavby sa výraznejšie prejaví najmä pri poschodovom dome. Súčasné technologické postupy pri výstavbe murovaných domov síce eliminujú aplikáciu mokrých procesov na minimum, no aj napriek tomu sa im nedá vyhnúť úplne a preto sa sťahovanie do vlastného murovaného domu posunie spravidla o niekoľko týždňov až mesiacov. Nepredstavujte si však nejaký priepastný rozdiel pretože často môže ísť iba o 2 ale 3 mesiace čakania navyše.  
 

Cena rodinného domu

Z pohľadu na cenník murovaných a montovaných domov vyplýva, že cena murovaných domov na kľúč je vo všeobecnosti o pár percent vyššia oproti montovaným drevodomom. Ak ste doteraz predpokladali, že rozdiely budú vyššie a montovaný dom vás vyjde podstatne lacnejšie, tak možno ostanete sklamaní.

Dokonca, cena montovaného domu sa môže v závislosti od kvality vybavenia vyrovnať cene murovaného domu alebo ju dokonca prevýšiť. Napríklad v prípade drevostavby postavenej z masívneho dreva. Pri takomto konštrukčnom systéme drevostavby treba počítať s podstatne vyššími výdavkami.
 

Rozhodujte sa nielen srdcom

Nuž čo dodať na záver. Montovaný drevodom môže byť pre niekoho zaujímavou alternatívou vlastného bývania. Podiel drevostavieb na celkovom počte novopostavených domov má mierne stúpajúcu tendenciu a v súčasnosti sa pohybuje niekde na úrovni 5 %. V ich prospech vypovedá rýchla výstavba, ktorá môže byť atraktívna najmä z pohľadu mladých ľudí bývajúcich v podnájme.

V princípe však murované domy v rýchlosti výstavby nejako významnejšie nezaostávajú. No a keď zoberieme do úvahy životnosť domu alebo len veľmi malé rozdiely v cene, tak niet najmenších pochýb o výhodnosti murovaných domov. Podčiarknuté a zhrnuté, vo svojom dome sa musíte v prvom rade cítiť pohodlne a príjemne. Nikdy sa však nerozhodujte len na základe pocitov. Nechajte si čas na rozmyslenie a zhodnoťte všetky pre / proti.

Zdroj

 

Vyberáme pre vás

Posledné realizované stavby

Všetky referencie

Prečo stavať
s nami?

10
Ročná
záruka
27
Ročné
skúsenosti
28
Ocenených
projektov
1200
Ponúkaných
domov
Mgr. Renáta Jančovičová Financovanie 0905 309 536 financovanie@eurolineslovakia.sk
Ing. Drahoslav Bielčik výstavba 0904 345 008 vystavba@eurolineslovakia.sk
Ing. Jaroslav Herceg projektový manažér 0905 648 726 herceg@eurolineslovakia.sk
Euroline Bezplatná infolinka 0800 135 955 info@euroline.sk