Naučte sa triky, ako maximalizovať malé priestory v dome

Naučte sa triky, ako maximalizovať malé priestory v dome

02. 05. 2022

Naučte sa triky, ako maximalizovať malé priestory v dome

Ak sú priestory obmedzené, je dôležité čo najlepšie využiť to, čo máte k dispozícii. Stačí pár dobrých nápadov a aj vy si môžete vytvoriť pohodlné bývanie v malom priestore.

1. Stavte na neutrálne farby

Zvýraznite svetlosť izieb tým, že farby stien zachováte v neutrálnych tónoch, napríklad vo svetlých alebo pastelových odtieňoch. Priestor môžete rozjasniť aj pridaním zrkadiel, ktoré budú odrážať farby stien, najmä ak v miestnosti chýbajú okná alebo prirodzené svetlo.

Tmavá farba, ako napríklad námornícka modrá, je síce v móde, ale tieto ploché tmavé odtiene môžu výrazne zmenšiť priestor. Vymaľovanie podlahy a stropov v zodpovedajúcom svetlejšom odtieni nevyhnutne zjemní okraje miestnosti. Vďaka tomu sa izba bude zdať oveľa širšia a vyššia.

Tip: Dizajnové kuchyne v roku 2022 sú svieže a praktické. Inšpirujte sa nimi aj vy

2. Pravidlo "melóna Cantaloupe“

Odstráňte z izieb zbytočnosti. Teória "melóna Cantaloupe“ hovorí, že akákoľvek drobnosť, ktorá je menšia ako veľkosť melóna tohto druhu, vyvoláva z danej miestnosti dojem preplnenosti.

loftova_obyvacka

Ak máte domov plný drobností, možno by stálo za to vymeniť ich za menší počet väčších a výraznejších kúskov, ktorými by ste v domácnosti zvýraznili svoj osobitný charakter. Veľké vázy, väčšie rámy na obrazy alebo výrazné nástenné hodiny predstavujú štýlový a jednoduchý spôsob, ako si vyzdobiť priestor bez toho, aby ste tak ohrozili vytúžený pocit priestrannosti.

  • Využite priestory  na maximum

Pri vytváraní priestoru v malom dome je jednoduchým trikom vytvoriť viacúčelové miestnosti. V mnohých prípadoch to už možno robíte bez toho, aby ste si to uvedomovali. Stačí len trochu organizácie a ľahko môžete ešte lepšie využiť priestor vo svojom domove na užitočné veci.

  • Prepojenie kuchyne a jedálne

Prepojenie jedálenského stola s kuchynským priestorom vám uľahčí prípravu a podávanie jedla. Pouvažujte nad kúpou kuchynského stola s prídavnou doskou, ktorá upravuje veľkosť stola. Vďaka nemu môžete pridať ďalšie miesta na sedenie, keď máte hostí, a zároveň ušetriť miesto, keď ste sami.

  • Kancelária a hosťovská izba v jednom

Podľa toho, koľko priestoru máte v tejto miestnosti k dispozícii, môžete sa rozhodnúť pre klasickú posteľ alebo rozkladací gauč na jednej stene a pracovný stôl na druhej. Nenechajte svoju hosťovskú izbu zapadnúť prachom v období, keď k vám nikto nezavíta. Namiesto toho ju pravidelne využívajte ako domácu kanceláriu alebo dokonca izbu na hranie pre vaše deti.

3. Vytvorenie „izby v izbe“

Ak máte k dispozícii väčší otvorený priestor, s ktorým môžete voľne narábať, skúste ho rozčleniť prostredníctvom kobercov. Nielenže oklamú oko, aby si myslelo, že podlahová plocha je väčšia, ale zároveň robia ponúkajú možnosť využiť dané miestnosti na viac ako jeden účel.

domaca_pracovna

Je to preto, že menšie koberčeky rozmiestnené dookola priťahujú pozornosť, takže nepokryté plochy sa periférnemu videniu zdajú väčšie. Zatiaľ čo veľký výrazný koberec môže dokonca zmenšiť priestor tým, že zaberie toľko miesta, až je zvyšok plochy takmer neviditeľný. Odporúčame vytvoriť si najprv pôdorys a vyznačiť si plánované rozloženie koberca a nábytku, aby ste si zabezpečili čo najlepšie rozmiestnenie.

4. Rozmiestnenie menších svetiel v priestore

Málokto vie, že jedno stropné svietidlo môže znateľne zmenšiť priestory celej miestnosti, pretože svetlo pravdepodobne nedosiahne až do rohov priestoru. Jednoduchým riešením na boj proti tomuto problému sú menšie svietidlá strategicky rozmiestnené po celej miestnosti. Nielenže rovnomerne osvetlia celý zvolený priestor, ale zároveň izbám dodajú väčšiu hĺbku.

Napríklad taká jednoduchá dotyková lampa je dokonalým prvkom na maximálne využitie priestoru miestnosti. Vďaka svojmu rozptýlenému výkonu rovnomerne rozlieva svetlo, takže steny sa zdajú byť skôr vzdialenejšie než bližšie, čím sa otvára priestor.

5. Opticky väčšie okná

Nezakryté okná bez záclon, roliet alebo závesov rozjasnia miestnosť prirodzeným svetlom a prilákajú pohľady smerom von. Ak sa už závesov nechcete vzdať, pamätajte si, že závesy presahujúce okná, či už vertikálne alebo horizontálne, vytvárajú ilúziu, že okná sú väčšie, a spolu s nimi je väčšia aj celá miestnosť.

Snažte sa využiť prirodzené svetlo na vytvorenie ilúzie väčšej miestnosti. Vhodnejšie je tiež vybrať si biele alebo svetlé gázové závesy na zvýraznenie okien. Ak na noc uprednostňujete zatemňovacie žalúzie, skryte ich pod závesy a počas dňa ich nechajte úplne zdvihnuté.

Tip: Euroline ponúka návrhy interiérov pre nové katalógové projekty domov

Vyberáme pre vás

Posledné realizované stavby

Všetky referencie

Prečo stavať
s nami?

10
Ročná
záruka
27
Ročné
skúsenosti
28
Ocenených
projektov
1200
Ponúkaných
domov
Mgr. Renáta Jančovičová Financovanie 0905 309 536 financovanie@eurolineslovakia.sk
Ing. Drahoslav Bielčik výstavba 0904 345 008 vystavba@eurolineslovakia.sk
Ing. Jaroslav Herceg projektový manažér 0905 648 726 herceg@eurolineslovakia.sk
Euroline Bezplatná infolinka 0800 135 955 info@euroline.sk