Oplatí sa šetriť na stavbe domu? Áno, ak viete, kde a ako
26. 08. 2021

Hovorí sa, že na stavbe domu sa šetriť neoplatí. To je síce pravda, no často sa stáva, že ľudia vyhadzujú peniaze zbytočne na veci, ktoré si to nezasluhujú.
Šetriť áno, ale s rozumom
Naučte sa s nami, kde si môžete dovoliť ušetriť a kde sa radšej oplatí investovať. Eliminujte nepotrebné výdavky a postavte si dom, ktorý splní vaše predstavy o vlastnom bývaní.
Je nesporné, že šetrenie na nesprávnom mieste sa vám môže vypomstiť v podobe dodatočných výdavkov na opravy. Preto sa pozrime bližšie na to, kde bude šetrenie bezpečné a výhodné aj z dlhodobého hľadiska.
Tip: Prinášame nový katalóg projektov rodinných domov EUROLINE na rok 2021
Naozaj potrebujete veľký dom?
Jednou zo zaručených ciest, ako ušetriť na stavbe domu, je postaviť menší dom. Čím väčší dom, tým väčšie sú aj náklady na jeho stavbu (nielen na materiály, ale tiež na jeho prevádzku), preto si dobre premyslite, aký veľký dom naozaj potrebujete.
Uvedomte si, že aj v prípade, že máte deti, jedného dňa odídu a potom v celom dome zostanete sami. Nespoliehajte sa na to, že sa k vám vrátia a budú chcieť bývať u vás aj so svojimi partnermi. Pravdepodobnejšie je, že si budú chcieť zariadiť svoju vlastnú domácnosť niekde úplne inde.
Ušetrite pri výbere vhodného pozemku a projektu
Nie je žiadnym tajomstvom, že stavba domu na rovinatom pozemku vyjde lacnejšie, ako prispôsobovanie projektu stavby a následná výstavba domu vo svahovitom teréne. O nič lepšie to nie je ani vtedy, ak sa rozhodnete takýto pozemok vyrovnať. Rovinatý pozemok vám navyše poskytne omnoho viac možností pri plánovaní stavby. Takisto môžete rátať s nižšou sumou, ak sa rozhodnete pre pozemok na dedine. Stavebné pozemky v meste sú totiž ďalšou položkou, ktorá dokáže zreteľne navýšiť celkový rozpočet.
Katalógový projekt je ďalšou položkou, kde sa dá pomerne výrazne ušetriť nielen na peniazoch, ale aj na čase. Projekt, ktorý sa vám bude najviac hodiť, si jednoducho zvolíte z katalógu, takže ho máte k dispozícii prakticky okamžite. Nemusíte tak oslovovať architekta a žiadať si projekt na mieru, ktorý v konečnom dôsledku môže celú stavbu predražiť.
Tip: Pomáhame vám vybrať: stavba domu na kľúč alebo svojpomocne
Využite na stavbu domu pomoc blízkych
Tak, ako cena materiálov, aj cena práce neustále stúpa. Práca na stavbe domu zaberie množstvo hodín a dokáže byť skutočne vyčerpávajúca. Zvážte, či nepoznáte niekoho z rodiny, kto má so stavbou domu skúsenosti, alebo je ochotný pomôcť vám s niečím, v čom sa vyzná.
Takýto postup sa vám oplatí z viacerých dôvodov. V prvom rade si môžete byť istí, že ľudia, ktorých poznáte a ktorí poznajú vás, si na svojej práci dajú naozaj záležať a odvedú ju kvalitne. Navyše, keďže nepôjde o cudzích, budete si zrejme spolu aj rozumieť a práca vám pôjde od ruky. Ak sa pritom o nich dobre postaráte, určite si nebudú za svoju robotu pýtať toľko, ako by vás pravdepodobne stála profesionálna firma.
Jednoduchšie znamená lacnejšie
Vzdajte sa komplikovaných tvarov a prácnych detailov. Zabudnite na prebytočné priestory a chodby, priečky i dvere, ktoré vlastne ani nepotrebujete. Umiestnite kúpeľne, práčovňu i kuchyňu bližšie ku sebe. Vyhnete sa tým vyšším nákladom na výstavbu, rozvody, ale aj na vykurovanie. Projekt jednoduchého domu si môžete vybrať aj spomedzi katalógových projektov domov, kde si ku nim môžete prezrieť aj ďalšie podrobnosti.
Jednoduchosť vám pomôže ušetriť aj v prípade výberu stavebných dodávateľov. Nezabudnite si vždy vypýtať cenové ponuky s dovozom a vykládkou na stavbu. Následne si vyberte jedného spoľahlivého dodávateľa a nestrácajte čas s neustálym porovnávaním a preverovaním ponúk.
Dajte na rady od skúsenejších
Príslovie „Dobrá rada nad zlato“ platí aj v prípade, že staviate dom. Nebojte sa opýtať sa skúsenejších na všetko, čo vás zaujíma, prípadne na to, s čím si neviete dať rady. V prípade, že už dom stavali, určite budú ochotní poskytnúť vám informácie, ktoré vám pomôžu. Takto môžete ušetriť nielen peniaze, ale aj čas, ktorí by ste si inak museli vyčleniť na to, aby ste sa dozvedeli alebo vybavili to, čo potrebujete. Môžu vám tiež odporučiť vhodnú stavebnú firmu, dodávateľov alebo kvalitný stavebný materiál.
Všetko si vopred dvakrát prepočítajte a premerajte
Nie je to nič príjemné, ak napríklad uprostred práce zistíte, že obklad na steny kúpeľne jednoducho nebude postačovať. Alebo ak vám po dokončení strechy zvýši väčšie množstvo strešnej krytiny. Takéto hospodárenie sa nedá nazvať inak ako zbytočné vyhadzovanie peňazí. Preto vám odporúčame všetko vždy radšej dvakrát premerať a prepočítať, aby ste nemali podobné straty.
Tip: Vyberte si ideálny projekt domu. Poradíme vám, čo treba zvážiť skôr, než sa pre nejaký rozhodnete.