Pomáhame vám vybrať: stavba domu na kľúč alebo svojpomocne

Pomáhame vám vybrať: stavba domu na kľúč alebo svojpomocne

25. 05. 2021

Pomáhame vám vybrať: stavba domu na kľúč alebo svojpomocne

Rozhodnúť sa pre jednu z možností môže byť naozaj náročné. Svojpomocná stavba domu, podobne ako i stavba domu na kľúč, má svoje výhody, ale zároveň i nevýhody.

Čo vás vyjde lacnejšie a vďaka čomu budete môcť v novom dome bývať rýchlejšie? Zozbierali sme pre vás tie najdôležitejšie dôvody, ktoré vám uľahčia výber.

V prvom rade si stanovte, čo je pre vás kľúčové

Mnoho ľudí si hneď po tom, ako sa rozhodnú, že chcú bývať v dome, položia otázku: je lepšie vybrať si dom na kľúč alebo sa pustiť do stavby domu svojpomocne? Odpoveď by mala byť v prvom rade založená na prioritách, ktoré si sami stanovíte. Pokiaľ je pre vás prvoradé, aby ste dom mali hotový čo najskôr a už v krátkom čase sa mohli nasťahovať do novostavby aj s celou svojou rodinou, je zrejmé, že sa budete prikláňať skôr ku stavbe domu na kľúč.

maketa domu

Môžete však, naopak, trvať na tom, že sa chcete na stavbe domu osobne podieľať, prípadne máte obmedzený rozpočet a mnohé práce si dokážete zabezpečiť aj po vlastnej osi s pomocou priateľov a známych. Práve toto sú základné faktory, ktoré vás postupne nasmerujú k tomu správnemu rozhodnutiu. To, že pri takomto zvažovaní si treba určiť konkrétne možnosti, aké máte k dispozícii a prehodnotiť všetky plusy a mínusy, určite nemusíme pripomínať.

Tip: Prinášame nový katalóg projektov rodinných domov EUROLINE na rok 2021

Kedy sa rozhodnúť pre stavbu domu svojpomocne

U mnohých váhajúcich je alfou a omegou práve otázka financií, preto sa často rozhodnú pre stavbu domu svojpomocne. Táto možnosť totiž veľakrát vyjde lacnejšie práve kvôli tomu, že pri mnohých stavebných prácach vám pomôže rodina, známi alebo priatelia, ktorí to urobia bezodplatne. Samozrejme, pokiaľ nemáte priamo v rodine odborníkov, sú práce, ktoré budete musieť zveriť do rúk majstrom za primeranú výplatu. V konečnom dôsledku vás však celá stavba bude stáť menej peňazí.

Druhou stránkou mince však zostáva faktor času. Medzi nevýhody, ktoré zahŕňa stavba domu svojpomocne, totiž patria nečakané ťažkosti a zdržania, spôsobené meškajúcim materiálom, personálnymi výpadkami či amatérskou robotou. Nezabúdajte, že odborníci vo fachu môžu byť pri jednotlivých prácach niekoľkonásobne rýchlejší, ako trebárs bratranec z druhého kolena či kamarát, ktorí sa v profesionálnom živote venujú niečou úplne odlišnému.

Veľmi nepríjemnou a finančne náročnou sa tiež môže stať skutočnosť, ak sa niektorá z dôležitých prác vykoná amatérsky alebo chybne. V takomto prípade vás časové zdržanie a náklady na prerábku určite neminú.

Čo získate, ak vás osloví stavba domu na kľúč

V dnešnej uponáhľanej dobe, keď nemáte čas takmer ani sami na seba, je možnosť obrátiť sa so stavbou domu v plnom rozsahu na odborníkov veľkou výhodou. To, čo si budete pochvaľovať asi najviac, bude skutočnosť, že si okrem času ušetríte i zbytočný stres. Stavba domu na kľúč sa od stavby domu svojpomocne odlišuje hlavne tým, že všetky potrebné práce, materiál aj odborníkov poskytuje vybraná stavebná firma. Výstavba domu tak vďaka zabehnutému systému a stálym dodávateľom firmy prebieha oveľa rýchlejšie.

dvaja architekti

Hoci ide o finančne náročnejšiu voľbu, môžete si vybrať stavebnú firmu, ktorá ponúka kompletný servis od financovania výstavby, cez vybavenie stavebného povolenia až po kolaudáciu. Ušetríte si tým množstvo času, ktoré by ste inak strávili zdĺhavým vybavovaním na úradoch. Za zmienku rozhodne stojí i fakt, že väčšina stavebných firiem má pomerne veľké zľavy na materiál u dodávateľov.

Výber kvalitnej stavebnej firmy je smerodajný

Na úvod vám pomôže, ak si vypracujete podrobný prehľad o cenách, poskytovaných službách a referenciách. Vyberajte si overené referencie od ľudí, ktorých poznáte a ktorým môžete dôverovať. Pokiaľ ich nemáte k dispozícii, prejdite si aj sociálne siete a internetové fóra. Nechajte si vypracovať cenové ponuky u viacerých dodávateľov a následne ich vyhodnoťte. Všímajte si nielen cenu, ale i kvalitu používaných materiálov.

Tip: Vyberte si ideálny projekt domu. Poradíme vám, čo treba zvážiť skôr, než sa pre nejaký rozhodnete

Vyberáme pre vás

Posledné realizované stavby

Všetky referencie

Prečo stavať
s nami?

10
Ročná
záruka
27
Ročné
skúsenosti
28
Ocenených
projektov
1200
Ponúkaných
domov
Mgr. Renáta Jančovičová Financovanie 0905 309 536 financovanie@eurolineslovakia.sk
Ing. Drahoslav Bielčik výstavba 0904 345 008 vystavba@eurolineslovakia.sk
Ing. Jaroslav Herceg projektový manažér 0905 648 726 herceg@eurolineslovakia.sk
Euroline Bezplatná infolinka 0800 135 955 info@euroline.sk