Požiarna odolnosť domu je veľmi dôležitá, venujte jej pozornosť

Požiarna odolnosť domu je veľmi dôležitá, venujte jej pozornosť

09. 03. 2020

Požiarna odolnosť domu je veľmi dôležitá, venujte jej pozornosť

Výber stavebného materiálu, z ktorého budeme stavať rodinný dom, patrí k jedným z prvých a najdôležitejších rozhodnutí vôbec. Často si však pritom ani len trocha neuvedomujeme, že tým v podstate rozhodujeme aj o jeho požiarnej odolnosti.

Okrem vyššie spomenutého výberu materiálu a financovania výstavby rodinného domu sa pri výbere projektu rodinného domu zamýšľame nad veľkosťou domu, jeho pôdorysom, dispozičným riešením, typom strechy a nad počtom podlaží alebo izieb. Odolnosť našich rodinných domov nás spravidla začne zaujímať až po pozretí reportáží v televíznych spravodajských reláciách informujúcich o zemetraseniach, preborených, či sfúknutých strechách a požiaroch. Alebo nás možno odolnosť nášho domu začne zaujímať až vtedy, keď sa takáto nepríjemná udalosť stane nám, našim blízkym, priateľom alebo susedom. Vráťme sa však späť k požiarnej odolnosti.

Tip: Prečo projekt od EUROLINE

Požiarne normy máme tvrdšie ako je zvykom v EÚ, požiare sú napriek tomu takmer na dennom poriadku

Nie je žiadnym tajomstvom, že na Slovensku máme jedny z najprísnejších požiarnych noriem v Európe vôbec. Prísnym normám musia vyhovovať murované domy i montované drevostavby. Štatistiky hovoria o klesajúcom počte požiarov, to však samozrejme neznamená, že sa nám požiare vyhýbajú úplne. Naopak, o pravdivosti príslovia: „Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán“ sa nanešťastie ešte stále presviedčame oveľa častejšie, ako by sme všetci chceli.

Výjazdy hasičov k požiarom sa rátajú na desiatky až stovky 

Príslušníci Hasičského a záchranného zboru si určite na nedostatok práce sťažovať nemôžu. Podľa zverejneného prehľadu výjazdov na stránke MV SR boli profesionálni hasiči v rámci Slovenska od 24. februára do 1. marca tohto roka vyslaní až k 180 požiarom.

V tejto štatistike sú samozrejme zahrnuté všetky požiare, teda aj požiare bytov, hospodárskych budov, prístavieb atď. Svoj podiel na požiaroch mali bohužiaľ aj rodinné domy, spomedzi ktorých hádam najviac zarezonovala správa o požiari rozostavaného, dvojpodlažného drevodomu v jednej z mestských častí Bratislavy. Udalosť si našťastie nevyžiadala zranené či dokonca usmrtené osoby, no pre rodinný dom mali plamene fatálne následky a dom napriek maximálnej snahe 24 hasičov úplne zhorel.

Tento požiar, ale aj nedávne požiare drevodomov v Hlohovci, či Lehniciach na diskusných fórach rozprúdili debaty o požiarnej odolnosti montovaných drevostavieb. Sú teda montované drevostavby z hľadiska požiarnej odolnosti pre murované tehlové domy rovnocenným partnerom, alebo predsa len ťahajú za kratší koniec povrazu?

Tip: 4 dôvody, prečo si postaviť tehlový dom

Murovaný dom: jasný víťaz

Požiarna odolnosť stavebných konštrukcií sa hodnotí podľa času, počas ktorého sú obvodové, či vnútorné steny schopné odolávať vysokým teplotám pri požiari bez toho, aby došlo k ich narušeniu. Zároveň sa pritom sleduje viacero ukazovateľov, akým veľkým plameňom sa materiál zapáli, či zvyšuje intenzitu požiaru a koľko tepla alebo dymu vytvorí pri horení, aká je rýchlosť uvoľňovania tepla i dymu, či z neho odpadávajú alebo odkvapkávajú horúce časti atď.

Podľa výsledkov skúšok sú stavebné materiály podľa ich reakcie na oheň zaraďované do tried A1, A2, B, C, D, E a F. V najvyššej triede A1 sú zaradené nehorľavé stavebné materiály. No a práve tu popri betónových výrobkoch a oceli nájdeme zaradené napríklad aj tehly. Drevo by sme tu samozrejme hľadali márne. Drevo upravené špeciálnym náterom sa môže dostať maximálne do triedy B – neľahko horľavé materiály, neupravené drevo bez ohľadu na jeho tvrdosť až do triedy D, čiže patrí medzi stredne horľavé stavebné materiály.

Požiarna odolnosť vyjadrená časom

Rozdiel medzi oboma stavebnými konštrukciami je názornejší pri časovom porovnaní požiarnej odolnosti. Kým tehlové murivo dokáže odolávať vysokým teplotám bez narušenia nosnosti a celistvosti 120 až 180 minút pri nosných priečkach a minimálne 90 - 120 minút pri nenosných priečkach, drevená konštrukcia steny montovaného domu odoláva požiaru 50 – 60 minút. Strop dokonca iba 30 minút. Pri pohľade na časové údaje je jasné, že požiarna odolnosť montovaného drevodomu je postačujúca na to, aby umožnila záchranu životov, no ani ten najrýchlejší príchod hasičov nezabráni rozsiahlym materiálnym škodám na dome.

Pre úplnosť treba dodať, že pri tehlovom murive v prípade požiaru nedochádza k tvorba dymu ani odpadávaniu, či odkvapkávaniu horiacich častí. Pri požiari murovaného domu horí iba zariadenie domu, nie samotná konštrukcia obvodových alebo priečkových stien, ako to vidíme pri montovaných drevostavbách. Navyše, použitie vody pri hasení hoci aj menšieho požiaru je pre sendvičovú konštrukciu steny montovaného domu vždy veľkým problémom.

Tip: Na rodinnom dome sa neoplatí šetriť. Postavte si odolný dom od EUROLINE.

Link: https://www.youtube.com/watch?v=ATvk9ebs_Ao 

Vyberáme pre vás

Posledné realizované stavby

Všetky referencie

Prečo stavať
s nami?

10
Ročná
záruka
27
Ročné
skúsenosti
28
Ocenených
projektov
1200
Ponúkaných
domov
Mgr. Renáta Jančovičová Financovanie 0905 309 536 financovanie@eurolineslovakia.sk
Ing. Drahoslav Bielčik výstavba 0904 345 008 vystavba@eurolineslovakia.sk
Ing. Jaroslav Herceg projektový manažér 0905 648 726 herceg@eurolineslovakia.sk
Euroline Bezplatná infolinka 0800 135 955 info@euroline.sk