Rodinný dom s klasickou šikmou strechou alebo s plochou?

Rodinný dom s klasickou šikmou strechou alebo s plochou?

31. 08. 2020

Rodinný dom s klasickou šikmou strechou alebo s plochou?

Túto otázku si každý rok kladú stovky ľudí. Obe alternatívy majú u nás dlhú tradíciu, rozhodovanie sa teda nie je vôbec jednoduché. Na pomyselnej miske váh sa ručička často prikloní k domu s plochou strechou a treba povedať, že nie náhodou.

Ploché strechy sú totiž nielen výrazným štýlovým prvkom súčasnej architektúry, ale zaujmú tiež viacerými nespochybniteľnými výhodami. Inak povedané, moderné vily, podobne ako mnohé iné prízemné rodinné domy zastrešené plochou strechou, nielenže dobre vyzerajú, ale sú aj úsporné a ponúkajú plnohodnotný obytný priestor v podobe izieb bez akýchkoľvek šikmých plôch.

Prínos plochej strechy tým ani zďaleka nekončí

Rodinné domy s plochými strechami prirodzene neostávajú iba pri spomínanej absencii dispozičných obmedzení. Zabudnúť nemôžeme na bezproblémový prístup na strechu, ktorý umožní jednoduchšiu údržbu a spomenúť musíme tiež praktické využitie plochej strechy, ktorá sa dá premeniť na veľkorysú terasu alebo na elegantnú zelenú záhradu. Tá môže byť tvorená koberčekmi trávy, trvalkami, skalničkami, či rôznymi plazivými alebo naopak popínavými rastlinkami, ktoré sa dokážu prispôsobiť extrémnym podmienkam striedania tepla a mrazu.

plochá strecha

V zahraničí sú zelené záhrady na plochých strechách budov dokonca dotované mestskými samosprávami, keďže prispievajú k efektívnemu hospodáreniu so zrážkovými vodami a znižujú množstvo prachu poletujúceho vo vzduchu. U nás si síce zatiaľ so zelenou strechou finančne neprilepšíte, no ak plánujete výstavbu rodinného domu s plochou strechou, pouvažovať môžete nad zelenou záhradou aj z iných dôvodov.

Predovšetkým preto, že dokáže poskytnúť ochranu proti mechanickému poškodeniu hydroizolačných vrstiev, má protipožiarne schopnosti, zvýši zvukovo-izolačné vlastnosti domuvylepší tepelnú stabilitu vnútorného prostredia, čo uvítate predovšetkým v horúcich letných mesiacoch, keď sa teploty šplhajú prudko nahor. Zbohom prehrievaniu interiéru alebo únikom tepla však môžete dať aj pri staršom dome s plochou strechou.

Tip: Majitelia rodinných domov s takmer nulovou potrebou energie pozor! Štát opäť ponúka štedré dotácie na rodinné domy

Perfektným tipom na dodatočné zateplenie plochej strechy môže byť polystyrén

Pri poctivej, dôkladnej realizácii výstavby domu, ktorú vám, mimochodom, v prípade záujmu vieme zabezpečiť, si plochá strecha spoľahlivo plní všetky svoje funkcie. Novopostavené rodinné domy s plochou strechou tak na rozdiel od starších viliek či domov nemajú absolútne žiadne problémy so zatekaním a prirodzene ani s únikmi tepla.

bungalov 1877

Dokonalú tesnosť strešného plášťa preverí skúška tesnosti, požiadavky na energetickú hospodárnosť budov sú kontrolované nielen nami, ale aj príslušným stavebným úradom a to hneď dvakrát. Prvý raz pri povoľovaní stavby a druhý raz pri kolaudácii požadovaním predloženia energetického certifikátu.

Ako sme už ale naznačili, s nedostatočne zateplenou strešnou konštrukciou sa musia pomerne často popasovať majitelia starších domov, ktorých v lete trápi prehrievanie interiéru, v zime zasa veľké úniky tepla, ktoré zbytočne zvyšujú účty za energie. Všetko sa, samozrejme, dá vyriešiť dodatočným zateplením plochej strechy, hoci aj pomocou polystyrénu.

Polystyrén reprezentuje osvedčené, rokmi preverené stavebné materiály. Pravdou je, že doteraz bol bežne využívaný pri zatepľovaní obvodových plášťov budov, no vďaka jeho vlastnostiam sa čoraz častejšie presadzuje aj pri zatepľovaní plochých striech. Predovšetkým potom jeho vylepšená verzia, teda tvrdený polystyrén.

dom za cenu bytu

Dôvody sú viac-menej jasné. Tvrdený polystyrén totiž disponuje nielen vynikajúcimi tepelnoizolačnými parametrami, ale aj nenasiakavosťou a nízkou hmotnosťou, ktorá iba minimálne zaťažuje strechu. Tvrdený polystyrén okrem toho aj napriek nízkej hmotnosti ponúka vysokú pevnosť v tlaku primeranú odolnosť, pričom sa nedeformuje ani pri dlhodobom zaťažovaní.

Tento typ polystyrénu je samozrejme pochôdzny, odoláva nástrahám akéhokoľvek počasia. S tvrdeným polystyrénom sa ľahko pracuje, k podkladu je zvyčajne upevnený mechanickým kotvením alebo lepením, no do úvahy prichádza tiež vzájomná kombinácia oboch techník. Obavy mať nemusíte ani čo sa týka rizika vzniku tepelných mostov, pretože tie sú spravidla eliminované položením dvoch vrstiev polystyrénu so vzájomným striedaním škár.

Tip: Dozor architekta alebo možnosť realizovania architektonických úprav priamo s autorom domu EUROLINE sú príkladmi bonusov výstavby. Pozrite si však aj ďalšie dôvody prečo sa oplatí s nami stavať.

Vyberáme pre vás

Posledné realizované stavby

Všetky referencie

Prečo stavať
s nami?

10
Ročná
záruka
27
Ročné
skúsenosti
28
Ocenených
projektov
1200
Ponúkaných
domov
Mgr. Renáta Jančovičová Financovanie 0905 309 536 financovanie@eurolineslovakia.sk
Ing. Drahoslav Bielčik výstavba 0904 345 008 vystavba@eurolineslovakia.sk
Ing. Jaroslav Herceg projektový manažér 0905 648 726 herceg@eurolineslovakia.sk
Euroline Bezplatná infolinka 0800 135 955 info@euroline.sk