S odolným domom sa už nemusíte obávať prírodných katastrof
22. 07. 2021

Hoci prírodné katastrofy nie sú u nás také časté ako v mnohých iných kútoch sveta, klimatické zmeny majú za následok extrémne zmeny počasia aj u nás.
Práve preto je investícia do odolného domu vždy rozumnou voľbou.
Krupobitie, silný vietor či zemetrasenie môžu napáchať veľké škody
Určite ste už videli, ako dokážu krúpy, veterná smršť či náhle otrasy zeme za niekoľko málo minút zmeniť všetko, čo bolo vystavené ich ničivému pôsobeniu. Čo je však ešte horšie, častokrát nejde len o poškodenie majetku, ale aj o ohrozenie či dokonca straty na ľudských životoch. V takýchto prípadoch mnohí prichádzajú nielen o svoje domovy, ale aj o svojich najbližších.
Našťastie, existuje spôsob, ako sa môžete na prírodné katastrofy pripraviť a tak nič neponechať na náhodu. Vďaka unikátnej úprave projektu rodinného domu na tzv. „odolný dom“ budete vedieť poskytnúť svojej rodine a tiež majetku vyšší stupeň ochrany. To vám umožní cítiť sa nielen bezpečnejšie, ale zároveň budete schopní lepšie odolávať búrlivému vetru, extrémnej nádielke mokrého snehu, ohňu alebo dokonca ničivému zemetraseniu.
Prečo si vybrať odolný dom od EUROLINE
Ak uvažujete nad odolným domom, znamená to, že myslíte dopredu a plne si uvedomujete, aké nebezpečenstvo môžu živelné pohromy predstavovať. Zároveň je to aj dôkaz toho, že vám záleží na kvalite a preto si potrpíte na odborne a precízne vykonanú prácu. Projekt odolného domu ponúka EUROLINE práve vďaka tomu, že ako jediná firma na trhu máme v tíme odborníkov aj vlastného autorizovaného statika. To vám dáva záruku, že za svoje peniaze dostanete dom, ktorý bude plne zodpovedať všetkým náročným kritériám.
Odolná konštrukcia skombinovaná s odolnými materiálmi
Ak plánujete výstavbu rodinného domu, určite vás zaujíma nielen cena a rýchlosť výstavby, ale aj to, ktorý materiál dosahuje najlepšie parametre a vlastnosti. Medzi významné faktory, ktoré môžu ovplyvniť vaše rozhodovanie, určite patrí napríklad odolnosť voči požiaru či odolnosť voči zvýšenému zaťaženiu vetrom, zemetrasením a ťažkým snehom.
Odolný dom verzus štandardný dom
Hlavný rozdiel medzi odolným a štandardným domom spočíva v schopnosti odolávať zvýšenému zaťaženiu stavby nad hodnoty, ktoré sú požadované podľa súčasných noriem. Z tohto dôvodu sa v návrhu projektovej dokumentácie nachádzajú viaceré zmeny. Týkajú sa predovšetkým týchto oblastí:
- Odolnosť voči snehu – odolný dom odolá až 50 cm hrúbke mokrého snehu (2,5 kN/m2)
- Odolnosť voči vetru – odoláva zvýšenému zaťaženiu vetrom až do 140km/h, resp. 39m/s (podľa EC1)
- Odolnosť voči zemetraseniu – odoláva zemetraseniu na 7° (na 12-stupňovej stupnici MSK-64)
- Odolnosť voči ohňu – betónové stĺpy odolávajú požiaru 120 min, drevený krov s protipožiarnym náterom je v triede B-neľahko horľavý, protipožiarny sadrokartónový podhľad odoláva ohňu 45 – 60 min, podlahy zateplené minerálno-čadičovou vlnou sú nehorľavé, krbové teleso napojené na komín s nasávaním z exteriéru, zateplenie obvodových stien minerálnou vlnou tvorí nehorľavý konštrukčný celok
Zásahy do projektu odolného domu zahŕňajú:
- zosilnenie základov
- zosilnenie požiarnej odolnosti rodinného domu
- zosilnenie nosnej konštrukcie dreveného krovu alebo monolitického stropu pre domy s plochou strechou
- doplnenie železobetónových monolitických stĺpov v obvodových nosných stenách
- doplnenie železobetónových monolitických tiahel v úrovni stužujúcich vencov (ak je objekt bez stropu)
- zosilnenie detailov kotvenia dreveného krovu na vyššie zvislé a vodorovné zaťaženie
Rozhodnúť sa pre odolný dom sa vám určite oplatí
Je síce pravda, že pri zmene projektu štandardného domu na odolný dom sa zvýšia rozpočtové náklady domu o 4 až 10 %, avšak toto rozhodnutie sa vám neskôr určite mnohonásobne vyplatí. Vďaka silnejšej konštrukcii a odolnejším použitým materiálom budete čeliť prípadným prírodným či iným katastrofám so žiadnymi, alebo len minimálnymi následkami.
TIP: Požiarna odolnosť domu je veľmi dôležitá, venujte jej pozornosť