Vedeli ste, že „podlahovka“ dokáže nielen kúriť, ale aj chladiť?

Vedeli ste, že „podlahovka“ dokáže nielen kúriť, ale aj chladiť?

30. 09. 2020

Vedeli ste, že „podlahovka“ dokáže nielen kúriť, ale aj chladiť?

Teplota v priestoroch rodinných domov môže byť počas leta pod kontrolou vďaka viacerým alternatívam. Popri stropnom chladení a klimatizačných jednotkách sa určite oplatí zobrať do úvahy možnosť chladenia interiéru podlahou. Dôvodov je viacero.

Bez hluku, vírenia prachu, prievanu a zdravotných problémov v podobe angíny, či škriabania v krku

Chladenie v podlahe reprezentované veľkoplošným podlahovým vykurovaním a tepelným čerpadlom schopným reverzného chodu predstavuje  inovatívny a ekonomický zaujímavý spôsob riešenia tepelného komfortu v priestoroch rodinného domu.

Podlahové vykurovanie s nainštalovaným tepelným čerpadlom okrem toho ponúka dokonalý komfort, jednoduchú obsluhu a rýchly vykurovací, resp. v letnom období kontinuálny chladiaci efekt. Spomenúť treba aj fakt, že ako veľkoplošný systém s cirkulujúcou vodou v uložených rúrkach sa na rozdiel od klasických radiátorov postará o takmer dokonalú distribúciu chladu v obytných priestoroch rodinného domu. Chladenie podlahou navyše nevíri prach, neobťažuje hlukom a pre obyvateľov domu nepredstavuje absolútne žiadne zdravotné riziká.

podlahove_kurenie

Spomenuté klimatizačné jednotky síce posúvajú hranice technických možností čoraz ďalej, no napriek tomu nemusia vyhovovať každému. Na mysli teraz nemáme samotný výkon týchto zariadení, pretože sofistikované klimatizačné jednotky sa dokážu veľmi efektívne vysporiadať s celoročnou reguláciou teplôt v miestnostiach rodinných domov. Poukázať chceme predovšetkým na problematickú distribúciu chladného vzduchu počas letných horúčav, ktorá ak nie je usmerňovaná mimo osôb nachádzajúcich sa v miestnostiach, môže byť príčinou prechladnutia, seknutých krížov, bolesti kĺbov a mnohých ďalších zdravotných problémov.

Tip: S nízkoteplotným podlahovým vykurovaním a tepelným čerpadlom počítajú všetky moderné projekty. O tomto fakte sa môžete presvedčiť aj pri pohľade do katalógu rodinných domov EUROLINE

Bez dodatočných investícií

Stropné chladenie je, ako už mnohí z vás iste viete, tvorené rúrkami, v ktorých cirkuluje chladná voda, ktorá chladí konštrukciu a ochladený podhľad potom sála chlad do priestorov rodinného domu. Celé ochladzovanie interiéru sa deje úplne prirodzeným spôsobom, bez akéhokoľvek vírenia prachu alebo nepríjemného prúdenia vzduchu. Na veľmi podobnom princípe je založené fungovanie chladenia podlahou.

kladenie_podlahy

Jeden podstatný rozdiel však medzi oboma systémami predsa len existuje. Reč je tentoraz o vyšších výdavkoch za realizáciu chladenia. Kým v rodinných domoch s podlahovým vykurovaním a nainštalovaným tepelným čerpadlom nie sú potrebné už žiadne ďalšie investície, nakoľko proces chladenia prebieha v tých istých rúrkach ako vykurovanie, realizácia stropného chladenia si vypýta nie práve najmenšiu finančnú injekciu. Aby však neostalo iba pri benefitoch, poďme sa pozrieť na princípy chladenia podlahou.

Chladenie podlahou vyžaduje dodržanie niekoľkých podmienok

Chladenie podlahovým kúrením je založené na sálaní chladu do interiéru. Tepelné čerpadlo preto na tieto účely vháňa do vykurovacieho systému vodu s teplotou pohybujúcou sa v rozmedzí 17-18 stupňov, ktorá následne ochladí podlahu približne na 21 či 22 °C. Ak vás možno práve teraz napadlo, že by ste pre vyššiu efektivitu chladenia do podlahového vykurovania vpustili ešte chladnejšiu vodu, hneď vás vyvedieme z omylu.

V hre je totiž neželaná kondenzácia vody na povrchu uložených rúrok. Inak povedané, ak by dochádzalo hoci iba k príležitostnej kondenzácii vody, výsledkom by mohla byť navlhnutá a poškodená podlaha. Tepelné čerpadlo preto optimalizuje teplotu vody a vždy ju udržiava nad rosným bodom. Nenechajte sa však pomýliť. Chladiaca plocha podlahového vykurovania je dostatočne veľká na to, aby už aj spomínaná 17 či 18 stupňová teplota vody efektne dokázala znížiť teplotu interiéru na príjemné hodnoty a to aj pri vonkajších teplotách presahujúcich 30 °C.

Tip: Máte záujem o dom na kľúč? Zistite, čo všetko v sebe zahŕň

Vyberáme pre vás

Posledné realizované stavby

Všetky referencie

Prečo stavať
s nami?

10
Ročná
záruka
27
Ročné
skúsenosti
28
Ocenených
projektov
1200
Ponúkaných
domov
Mgr. Renáta Jančovičová Financovanie 0905 309 536 financovanie@eurolineslovakia.sk
Ing. Drahoslav Bielčik výstavba 0904 345 008 vystavba@eurolineslovakia.sk
Ing. Jaroslav Herceg projektový manažér 0905 648 726 herceg@eurolineslovakia.sk
Euroline Bezplatná infolinka 0800 135 955 info@euroline.sk