Vyberáte interiérové dvere do domu? Máme pre vás praktické tipy

Vyberáte interiérové dvere do domu? Máme pre vás praktické tipy

15. 09. 2022

Vyberáte interiérové dvere do domu? Máme pre vás praktické tipy

Interiérové dvere sú často jedným z posledných prvkov, ktoré ľudia pri zariaďovaní zvažujú. Aby ste však dosiahli želaný vzhľad a dojem z celého domu, urobte tento výber súčasťou celkového plánu. Stavte na rady, čo vám pomôžu správne sa rozhodnúť.

Návod ako vybrať vhodné interiérové dvere

Dvere, ktoré si vyberiete, by mali odrážať celkový dizajn domu a plniť svoj účel. Tým je predovšetkým zabezpečenie súkromia, zníženie prenosu zvuku, regulácia teploty a, samozrejme, prispôsobenie sa vášmu rozpočtu.

Tip: Preferujete moderný interiér? V tom prípade stavte na skryté zárubne

1. Najprv definujte svoj štýl

kúpeľňové dvere

Dokonalý dizajn domácnosti je postavený na základe jednotnej témy pri výbere materiálov a farieb, ktorá by mala začať pri dverách. Dvere sú vlastne „vstupnou bránou“ do  vášho sveta, preto je potrebné zabezpečiť ich reprezentáciu v každom detaile. Ako pomôcka vám pri tom poslúžia hlavné rozhodujúce faktory pri výbere štýlu interiérových dverí:

 • Do akej miestnosti sú dvere určené?
 • V akom štýle je zariadený dom?
 • Aké vysoké sú stropy?
 • Z akého materiálu je podlaha?

2. Zvážte veľkosť interiérových dverí

Väčšina dverí má síce rovnakú výšku 197 cm, ale vyrobiť si môžete dať aj dvere na mieru. Mnohé vchody nemajú štandardné rozmery a inštalácia dverí, ktoré nezodpovedajú otvoru, môže spôsobiť prievan alebo zabrániť správnemu zatváraniu dverí.

béžové dvere

Okrem toho bývajú dvere navrhnuté tak, aby sa dali zo spodnej strany orezávať, ak máte o niečo vyššiu podlahu. Ďalej sú dvere zvyčajne široké 60, 70, 80 alebo 90 cm, pričom na určenie správneho rozmeru je potrebné zmerať rám dverí, od ktorého sa odvíja aj šírka dverí. Tento rozmer sa nemeria od konca zárubne, ale v jej vnútri - je to šírka zárubne v jej najužšom mieste.

3. Vyberte, ktorým smerom sa majú dvere otvárať

Chcete, aby sa dvere otvárali do miestnosti alebo naopak - smerom von z nej? Zvyčajne, ak ide o spálňu, dvere sa otvárajú do miestnosti. Zamyslite sa nad tým, ako by ste zvyčajne vstupovali do danej miestnosti, nakoľko je priestranná a čo je pre vás najpohodlnejšie.

4. Pravé alebo ľavé dvere?

Pri otáčavých dverách (polozapustených, bezspádových a reverzných) predpokladáme, že stojíte na strane, kde sa dvere otvárajú. Na zistenie orientácie dverí sa teda postavte tak, aby sa krídlo dverí otváralo smerom k vám. Pozrite sa, kde sa nachádzajú závesy dverí, tzv. pánty. Ak sú po vašej pravej ruke, ide o pravé dvere, ak sú po vašej ľavej ruke, sú to ľavé dvere. Podobne aj nové dvere budete chcieť otvoriť buď pravou alebo ľavou rukou – podľa toho sa rozhodnete pre pravé alebo ľavé dvere.

5. Zvoľte typ interiérových dverí podľa otvárania

biele dvere

Vždy je potrebné zvážiť, ako môžete z danej plochy získať viac. V prvom rade sa teda rozhodujete medzi krídlovými a posuvnými dverami. Výber konečného riešenia už potom závisí od usporiadania interiéru, estetických požiadaviek a rozpočtu:

 • Otáčavé dvere - ide o najbežnejší systém otvárania, pri ktorom sú dvere zavesené na jednej strane rámu na dvoch alebo troch závesoch.
 • Skladacie (lamelové) dvere – ideálne všade tam, kde nie je priestor na otváranie klasických otočných alebo posuvných dverí. Otvárajú sa rozlomením krídla na ráme, v ktorom je ukrytá koľajnica. Šetria plochu potrebnú na otváranie, pričom nepotrebujú špeciálne konštrukčné úpravy.
 • Bezfalcové dvere - moderné a čisté riešenie, pri zavreté dvere tvoria so zárubňou jednu rovinu. Dvere nemajú vyfrézovanú polodrážku a používajú sa skryté pánty, ktoré nevystupujú do priestoru.
 • Polodrážkové dvere - majú po bokoch a v hornej časti vyfrézovanú polovičnú drážku. V zatvorenom stave mierne vyčnievajú nad úroveň rámu a na jednej strane majú viditeľné závesy.
 • Reverzné dvere - dvere s opačným smerom otvárania (do priechodu). Hoci ide o dvere s polovičnou drážkou, sú zameniteľné s bezfalcovými dverami z pohľadovej strany.
 • Posuvné stenové dvere - estetické riešenie, pri ktorom sa krídlo dverí pohybuje pozdĺž steny. Na rozdiel od otočných dverí sa neotvárajú do priestoru, ale zasúvajú sa. Dvere sú zavesené v koľajničke, ktorá je zakrytá garnižou vyrobenou v dekore dverí.
 • Posuvné dvere do puzdra - dvere sa zasúvajú priamo do steny, v ktorej je zabudované špeciálne puzdro. Ide o priestorovo úsporné riešenie, akurát, že si to musíte vopred naplánovať a pripraviť stavebný otvor - t. j. zabudovať puzdro do steny alebo sadrokartónu.    

6. Rozhodnite sa pre vhodnú výplň

Konštrukcia interiérových dverí určuje ich životnosť, preto sa pri jej výbere neoplatí šetriť. Výplň, ktorá vypĺňa rám, totiž izoluje a dodáva dverám pevnosť.

 • Voština (papierová výplň) je tvrdený papier poskladaný do tvaru plástu, je lacná, ale netlmí hluk a ľahko sa poškodí.
 • Odľahčená DTD doska - ponúka väčšiu pevnosť, dlhšiu životnosť a lepšiu zvukovú izoláciu ako voština.
 • Tvrdená PUR doska - vyniká vysokou tepelne izolačnou schopnosťou a hlavne je odolná proti vode a vlhkosti.
 • Masív - používajú sa panely zlepené z masívnych drevených lamiel pomocou lepidiel, ktoré zabezpečujú vyššiu pevnosť spoja ako samotné drevo.

Tip: Naučte sa triky, ako maximalizovať malé priestory v dome

Vyberáme pre vás

Posledné realizované stavby

Všetky referencie

Prečo stavať
s nami?

10
Ročná
záruka
27
Ročné
skúsenosti
28
Ocenených
projektov
1200
Ponúkaných
domov
Mgr. Renáta Jančovičová Financovanie 0905 309 536 financovanie@eurolineslovakia.sk
Ing. Drahoslav Bielčik výstavba 0904 345 008 vystavba@eurolineslovakia.sk
Ing. Jaroslav Herceg projektový manažér 0905 648 726 herceg@eurolineslovakia.sk
Euroline Bezplatná infolinka 0800 135 955 info@euroline.sk