Vyberte si ideálny projekt domu. Poradíme vám, čo treba zvážiť skôr, než sa pre nejaký rozhodnete

Vyberte si ideálny projekt domu. Poradíme vám, čo treba zvážiť skôr, než sa pre nejaký rozhodnete

22. 04. 2021

Vyberte si ideálny projekt domu. Poradíme vám, čo treba zvážiť skôr, než sa pre nejaký rozhodnete

V katalógoch stavebných spoločností nájdete široký výber projektov domov, bungalovov či víl. Málokto však vie, na čo sa zamerať pri ich porovnávaní. Prečítajte si, čo je dobré si všímať a ako neurobiť chybu pri výbere.

Čo zahŕňajú informácie o projektoch domov

Katalógové projekty domov od stavebných spoločností zvyčajne poskytujú stručné zhrnutie kľúčových informácií o danej stavbe. Väčšinou ide o podrobné pôdorysy s uvedením rozmerov celkových a bytových priestorov, informácie o vzhľade fasády, stavebných materiáloch, o návrhu a uhle sklonu strechy a podobne. Bonusom býva trojrozmerná vizualizácia objektu, ktorá záujemcom výrazne uľahčuje výber.

Tip: Máte záujem o dom na kľúč? Zistite, čo všetko v sebe zahŕňa

Rozhodujúce kritériá pre výber projektu domu

Celková plocha domu sa vyberá na základe plánovaného počtu obyvateľov. Na každú osobu v dome by malo pripadať približne 28-35 m2 z celkovej plochy objektu. Nadmerné presiahnutie výmery domu je nepraktické - vedie k zvýšeniu finančných nákladov na výstavbu a dlhodobo aj k zbytočne vysokým nákladom na energie. Obytná časť domu predstavuje vo väčšine prípadov najmenej 60-75 % z celkovej plochy. Ak je to však potrebné, môžu sa pristaviť aj ďalšie priestory, ako napríklad garáž alebo dielňa. V takomto prípade sa pomer môže zmeniť.

maketa_domu

U niektorých projektov môže byť nedostatkom veľké množstvo priširokých a priestor zaberajúcich chodieb a predsiení. Pri porovnávaní odporúčame zamerať sa na minimálne odporúčané plochy pre jednotlivé miestnosti: 8-10 m2 pre pracovnú kuchyňu, 8 m2 pre oddelenú jedáleň, 12 m2 pre kuchyňu s jedálňou, 16 m2 pre samostatnú obývačku, 10 m2 pre spálňu s jednou posteľou, 14 m2 pre spálňu s dvoma posteľami, minimálne 8 m2 pre detskú izbu pre jedno dieťa, 12 m2 pre dve deti, 3,3 m2  pre kúpeľňu s práčkou a pre WC podľa otvárania dverí von 1 m2 alebo dnu 1,3 m2.

Koľko poschodí a aký počet miestností budete potrebovať

Počet obytných miestností, a teda aj miesta na spanie, prispôsobte podľa počtu členov domácnosti. Ak je to možné, pridajte ďalšiu spálňu, hosťovskú izbu alebo kanceláriu, ktorú prípadne pretransformujete, napr. z dôvodu narodenia dieťaťa;

Spornou otázkou býva aj počet poschodí, ktoré v dome plánujete mať. Jednoznačná odpoveď, koľko by ich malo byť, neexistuje, takže aj táto odpoveď závisí od subjektívnych preferencií. Ak však máte k dispozícii veľký pozemok a vyberáte dom pre rodinu s malými deťmi alebo seniormi, odporúčame zamerať sa na jednopodlažné domy kvôli väčšiemu pohodliu.

Tip: Chystáte sa stavať rodinný dom? S EUROLINE to bude ľahšie a výhodnejšie

Podrobná analýza projektu domu

Okrem všeobecných parametrov je potrebné starostlivo preštudovať dispozičné riešenie zvoleného projektu domu. Spolu so špecialistom by ste mali prekonzultovať i možnosti umiestnenia domu na vybranom mieste. Správne umiestnenie domu je totiž veľmi dôležité z hľadiska energetickej efektívnosti.

Vo všeobecnosti sa odporúča, aby boli okná obývacej izby obrátené na východ, na juh alebo na západ; kým technické, skladovacie miestnosti a vchod do domu by mali byť orientované na severnú stranu. Ďalším dôležitým parametrom hodnotenia projektu je energetická hospodárnosť, ktorá určuje aj plánovanú výšku nákladov z hľadiska spotreby energie. Pri tomto porovnávaní si všímajte stavebno – konštrukčné, ako aj technické riešenie projektu.

7 tipov, ako si vybrať projekt domu

Ešte skôr, ako sa pustíte do prezerania katalógov, mali by ste si ujasniť, čo vlastne od svojho nového domu očakávate:

  1. Vytvorte si zoznam toho, čo naozaj chcete. Porozprávajte sa s partnerom alebo s rodinou a prediskutujte, čo každý z vás potrebuje. Aké sú vaše požiadavky teraz a aké budú potom v budúcnosti? Rozmýšľate o tom, že by ste v dome bývali až do staroby?
  2. Všímajte si, ako žijete a kde trávite väčšinu času vo svojom terajšom dome alebo byte. Je srdcom vašej domácnosti kuchyňa alebo obývačka? Preferujete trávenie voľného času na balkóne alebo terase? Potom viete, čo by vo vašom novom dome určite nemalo chýbať.
  3. Pouvažujte nad domami, ktoré ste navštívili. Ak vás zaujali napríklad francúzske okná, podkrovné izby alebo typ schodiska a radi by ste mali niečo podobné vo svojom dome, poznačte si to.
  4. Vyberte si lokalitu a oboznámte sa s dostupnosťou a cenami stavebných pozemkov. Zvážte tiež krajinný charakter danej oblasti, ako dlho tam svieti slnko, aké sú poveternostné podmienky, či aká orientácia stavby ponúka najlepší výhľad.
  5. Určite si realistický časový plán na výstavbu a zariaďovanie domu a započítajte do neho aj neočakávané odklady a ťažkosti.
  6. Vyberte si pôdorys, ktorý najviac zodpovedá vášmu ideálu a najlepšie zapasuje na vybraný pozemok.
  7. Odhadnite svoje náklady na pozemok, prípadné zmeny projektu, prevádzkové náklady, zariadenie interiéru či rôzne poplatky. Váš rozpočet bude ovplyvňovať všetky rozhodnutia týkajúce sa budúcej stavby a zariaďovania vášho nového domova.
  8. Zvážte služby architekta na prispôsobenie vybraného projektu alebo na vytvorenie vlastného návrhu projektu domu.

Vyberáme pre vás

Posledné realizované stavby

Všetky referencie

Prečo stavať
s nami?

10
Ročná
záruka
27
Ročné
skúsenosti
28
Ocenených
projektov
1200
Ponúkaných
domov
Mgr. Renáta Jančovičová Financovanie 0905 309 536 financovanie@eurolineslovakia.sk
Ing. Drahoslav Bielčik výstavba 0904 345 008 vystavba@eurolineslovakia.sk
Ing. Jaroslav Herceg projektový manažér 0905 648 726 herceg@eurolineslovakia.sk
Euroline Bezplatná infolinka 0800 135 955 info@euroline.sk