Využitie trvácnych materiálov pri výstavbe má veľký význam

Využitie trvácnych materiálov pri výstavbe má veľký význam

17. 03. 2023

Využitie trvácnych materiálov pri výstavbe má veľký význam

Mnohí ľudia, ktorí stavajú dom, nechávajú výber materiálov na svojho staviteľa. Ak vám však naozaj záleží na výsledku, mali by ste sa angažovať viac. Prečítajte si, čo sú to trvácne stavebné materiály a prečo sa oplatí do nich investovať.

Výstavbe domu by mal predchádzať prieskum materiálov

Materiály a technológie použité pri výstavbe domu vo veľkej miere ovplyvňujú jeho životnosť. Sú to veci, na ktorých sa skutočne neoplatí šetriť, nakoľko lacná nekvalita rýchlo podlieha funkčnej a kvalitatívnej degradácii. To je aj dôvodom, prečo domy postavené z lacnejších a menej kvalitných materiálov s minimálnymi, alebo dokonca absentujúcimi technológiami, tak rýchlo strácajú na hodnote. Nevyhne sa im ani náročná údržba a často sa opakujúce opravy. 

Ako prvé teda odporúčame urobiť si vlastný prieskum, v ktorom si porovnáte kvalitu jednotlivých materiálov a výrobkov. Táto úloha si, samozrejme, vyžaduje dostatok času, rovnako ako aj výber spoľahlivej realizačnej firmy. Výsledok však určite stojí za tú námahu.

Tip: Stavba rodinného domu sa v súčasnosti môže predražiť. Oplatí sa počkať?

Trvácne materiály a technológie musia spĺňať prísne kritériá

Rýchla, ekologická a zároveň úsporná stavba je možná najmä vďaka moderným technológiám. Na mnohé z nich poskytujú výrobcovia záruku, týkajúcu sa ich bezchybnosti. Všímajte si, akú záruku majú stavebné materiály a technológie, o ktoré máte záujem.

Neplatí tvrdenie, že všetky odolné a trvácne materiály sú nevyhnutne drahé. Mnohé z nich môžete získať dokonca so zľavou. Napríklad, ak nakupujete veľké množstvo materiálov u toho istého predajcu, skúste sa s ním dohodnúť na výhodnejšej cene.

Ekologické materiály predstavujú trvalo udržateľné alternatívy

Udržateľnosť nie je len o recyklácii alebo používaní bezuhlíkových materiálov. Nejde len o energiu spotrebovanú v procesoch získavania, výroby a prepravy. Ide o spotrebu energie počas celej životnosti výrobku. Používanie materiálov, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu, je nesmierne prospešné pre všetkých aj z dlhodobého hľadiska. 

stavba strechy

Ekologické stavebné materiály  nemajú negatívny vplyv na prírodu (týka sa to nielen výroby, ale aj používania a ich likvidácie v podobe recyklácie). Ich pozitívny dosah sa odráža na výrazne nižších emisiách oxidu uhličitého a úspore spotreby energie, čo sa zase prejaví na znížení nákladov za energie. Ekologickým stavebným materiálom praje aj súčasná doba, nakoľko dnes máme na výber oveľa viac trvalo možností ako v predchádzajúcich rokoch.

Najpoužívanejšie trvácne materiály, ktoré stoja za zváženie

Stavba domu si vyžaduje starostlivé plánovanie a dôkladnú prípravu. To, aké materiály sa pri nej použijú, sa v konečnom dôsledku odrazí nielen na cene, ale predovšetkým na trvácnosti a odolnosti domu. Spoznajte 5 najtrvácnejších stavebných materiálov, ktoré spoľahlivo odolávajú zubu času:

1. Drevo - odolný, opakovane použiteľný a recyklovateľný materiál, ktorý dokáže znížiť množstvo odpadu a prispôsobiť sa meniacim sa potrebám. Je univerzálne a dostupné v rôznych variantoch. Hoci nemá takú dlhú trvácnosť ako napríklad kameň, má pridanú estetickú hodnotu a predstavuje trvácnu a obľúbenú investíciu do akéhokoľvek obytného priestoru.

2. Kameň - oproti iným stavebným materiálom má veľa konštrukčných, dizajnových a environmentálnych výhod, ako je vysoká životnosť, odolnosť, jednoduchá starostlivosť a údržba, recyklovateľnosť či energetická účinnosť. Vďaka jeho jedinečným vlastnostiam znižuje spotrebu energie a emisie CO2 do atmosféry, čím zvyšuje celkovú kvalitu života.

3. Betón – ide o kompozitný materiál vyrobený piesku a z jemného a hrubého kameniva (štrk, drvený kameň a pod.) spojeného tekutým spojivom, ako je cement, ktorý časom tvrdne a tak získava výnimočnú pevnosť. Betón v kombinácii so železom (železobetón) sa dokonca stáva ešte pevnejším a trvácnejším.

výstavba domu

Všestrannosť, cena a pevnosť betónu z neho robia ideálny materiál na základy domu. Betónové základy domov sú bežné aj preto, lebo betón dokáže uniesť veľké zaťaženie a dobre odoláva silám z okolitého prostredia. Ak sa betón použije na dlažbu, nielenže dobre vyzerá, ale neabsorbuje a nezadržiava teplo, vďaka čomu sa po ňom v lete pohodlnejšie chodí. Jeho nevýhodou je, že môže popraskať, preto je potrebné sledovať ho a opravovať prípadné poškodenia na krehkých miestach.

4. Tehla - je veľmi trvanlivý výrobok a teplotné zmeny nespôsobujú jej rozpínanie alebo zmršťovanie. Pórovitá štruktúra tehál im dáva schopnosť akumulovať teplo. V zime, počas slnečných dní, môžu tehly akumulovať teplo zo slnka a v prípade potreby vyžarovať energiu späť. V lete zase dokážu teplo pohltiť, a tak zabránia prehrievaniu budovy. Na rozdiel od iných stavebných materiálov tehla nepodlieha hnilobe, ani hrdzi, nerozpadá sa a ani vietor, dážď či sneh ju nepoškodia.

5. Oceľ – kovová zliatina železa a uhlíka a často aj iných materiálov, ktoré ju robia pevnejšou a odolnejšou. Galvanizovaná a namaľovaná oceľ sa ľahko udržiava. Nevyhnutné opotrebenie sa dá ošetriť jednoducho náterom farby, čo zvládnete aj sami. Oceľ je možné inštalovať v akomkoľvek prostredí, avšak v prípade, že sa nesprávne inštaluje alebo udržiava, môže byť náchylná na koróziu.

Tip: Chyby pri výbere a pokládke podlahy + tipy, ako sa im vyhnúť

Vyberáme pre vás

Posledné realizované stavby

Všetky referencie

Prečo stavať
s nami?

10
Ročná
záruka
27
Ročné
skúsenosti
28
Ocenených
projektov
1200
Ponúkaných
domov
Mgr. Renáta Jančovičová Financovanie 0905 309 536 financovanie@eurolineslovakia.sk
Ing. Drahoslav Bielčik výstavba 0904 345 008 vystavba@eurolineslovakia.sk
Ing. Jaroslav Herceg projektový manažér 0905 648 726 herceg@eurolineslovakia.sk
Euroline Bezplatná infolinka 0800 135 955 info@euroline.sk