7 najznámejších mýtov o maľovaní a prečo im netreba veriť
01. 04. 2023

Na vymaľovanie izieb si málokto zavolá odborníka. Väčšina z nás si povie, že to zvládne aj sama. Ak patríte do tejto skupiny, potom máme pre vás niekoľko dobrých rád od profesionálnych maliarov. Prečítajte si o nich a vyhnite sa zbytočným chybám.
Mýtus č. 1. Stenu pred maľovaním netreba očistiť
Častou chybou pri maľovaní je nesprávna príprava povrchov pred maľovaním. Steny treba zbaviť pavučín a dôkladne vyčistiť mydlovou vodou. Tam, kde môžu byť mastnejšie (napríklad kuchyňa), vymeňte mydlo za prostriedok na umývanie riadu alebo iný odmasťovač, aby ste rozpustili mastnú špinu. Následne povrch znovu umyte čistou vodou a nechajte dôkladne vyschnúť.
Mýtus č. 2. Pleseň stačí len pretrieť farbou
Ak máte problémy s plesňami, je dôležité, aby ste takéto steny pred náterom dôkladne ošetrili. Ak by ste farbu natreli priamo na pleseň, po čase by pleseň náter znovu prerástla. Pri odstraňovaní plesne zo stien odporúčame namiesto chlórových prípravkov použiť špeciálne navrhnutý koncentrát na odstraňovanie plesní. Ide o fungicídny prípravok, ktorý plesne usmrcuje, na rozdiel od prostriedkov na báze chlóru, ktoré pleseň jednoducho zotrú z povrchu.
Mýtus č. 3. Na kvalite maliarskych nástrojov nezáleží
Kvalita nástrojov, ktoré pri maľovaní používate, zohráva veľkú úlohu nielen pri realizácii, ale aj v konečnom výsledku, ako vaše maliarske umenie dopadne. Je to celkom jednoduché. Ak by ste pri varení používali tupý nôž, budete mať problém s krájaním a sekaním, takže sa budete namáhať oveľa viac a oveľa dlhšie, pričom ani výsledok nebude stáť za veľa.
Rovnaká teória sa uplatňuje aj pri maľovaní. Môžete použiť tú najlepšiu z najlepších farieb, ale ak zanedbáte výber kvalitných štetcov alebo valčekov, spokojnosti sa nedočkáte.
Mýtus č. 4. Základnú farbu vôbec netreba použiť
Základný náter nemusíte použiť vždy a všade. V niektorých prípadoch je to však nevyhnutné. Napríklad ak maľujete holé sadrokartónové dosky, ktoré sú porézne a prvú vrstvu farby doslova vsiaknu dovnútra.
Rovnako je základný náter potrebný, keď natierate inú farbu na tmavé alebo žiarivé farby. Napríklad premaľovanie pôvodnej tmavočervenej farby na svetlosivú by bol bez základnej farby problém. Samostatný základný náter by ste mali vždy použiť aj pri maľovaní lesklých povrchov, prípadne dreva, omietky či betónu.
Mýtus č. 5. Druhý náter nie je potrebný
Ak ste utratili veľa peňazí za kvalitnú farbu, určite nechcite ušetriť tým, že pri natieraní použijete iba jednu jej vrstvu. Nezabúdajte, že na to, aby ste dosiahli rovnomerné nanesenie, musíte použiť dostatočné množstvo farby. Ak to neurobíte, základná farba bude na niektorých miestach presvitať a meniť odtieň novej farby a výsledný efekt bude nerovnomerný a fľakatý. Druhá vrstva farby totiž úplne pokryje steny a zabezpečí im želaný vzhľad.
Mýtus č. 6. Tmavé farby na stene vždy vyzerajú svetlejšie
Vymaľovanie izby farbou, ktorá je tmavšia, ako ste pôvodne očakávali, je bežnou chybou začiatočníkov. Farba býva v skutočnosti obyčajne tmavšia ako na vzorke, čo je badateľné najmä v miestnosti s minimálnym prirodzeným svetlom.
Mierne vylepšenie môžete získať pridaním lámp alebo dekoratívnych doplnkov s reflexnými plochami odrážajúcimi svetlo. Nie vždy to však funguje. V takom prípade ju bude treba premaľovať aspoň o 50 % svetlejšou farbou.
Mýtus č. 7. Poradie maľovania nie je dôležité
Či už tomu veríte alebo nie, maľovanie stien, stropov a obloženia v nesprávnom poradí môže spôsobiť zbytočné problémy, ako sú neželané kvapky farby a nerovnomerné pokrytie. Preto vždy začnite maľovať od stropu, potom prejdite na steny a nakoniec na obloženie. Pri maľovaní stien postupujte v tomto poradí: zhora nadol a zľava doprava.
Tip: 6 najčastejších chýb pri výbere a pokládke novej podlahy a ako sa im vyhnúť