Ako vniesť industriálny dizajn do svojho domova
23. 09. 2024
Priemyselný interiérový dizajn vznikol na začiatku 20. storočia, keď sa továrne a sklady prestavali na obytné priestory. Odvtedy sa stal obľúbenou voľbou pre domácnosti, kancelárie či verejné priestory.
Ak si chcete zariadiť domácnosť v priemyselnom štýle, majte na pamäti niekoľko vecí. Tu je pár tipov, ktoré vám pomôžu začať.
Čo charakterizuje priemyselný dizajn interiéru
Tento nápaditý štýl je akousi oslavou krásy surových, nerafinovaných materiálov a ich premenou na niečo krásne. Často sa v ňom objavujú neomietnuté tehly, betón a kov, ale aj regenerované drevo a iné prírodné prvky. Tento štýl sa vyznačuje drsným, nedokončeným vzhľadom, ktorý mu dodáva čaro autenticity a dlhovekosti.
Ďalším z kľúčových znakov industriálneho dizajnu je používanie neutrálnych farieb, najmä odtieňov sivej, čiernej a bielej. Takýto minimalizmus necháva vyniknúť hlavne materiály a textúry. Farebné akcenty potom môžete uplatniť v podobe umeleckých diel, doplnkov alebo nábytku, ktoré dodajú priestoru hĺbku.
Náš tip: Zariaďte si interiér v modernom štýle. Toto sú trendy na rok 2024
Typické prvky industriálneho interiéru
- Viditeľné konštrukčné prvky, napríklad odhalené tehlové steny, priznané trámy alebo vonkajšie potrubia
- Dôraz na oceľ a tmavý kov v trámoch, stĺpoch, či dekoráciách
- Drevené alebo betónové podlahy
- Neutrálna paleta farieb s použitím tmavších tónov, ako sú čierna, sivá a biela
- Surové materiály, ako je koža a drevo na stoličkách, stoloch, pohovkách
- Vysoké stropy
- Veľké okná
- Dôraz na minimalizmus
Na čo si dať pozor pri interiérovom priemyselnom štýle
Ešte predtým, ako sa pustíte do zariaďovania interiéru v industriálnom štýle, je potrebné dbať na určité aspekty. Nie každý priestor je na to vhodný, obzvlášť nevhodné sú malé miestnosti s nízkym stropom či malými oknami.
Napríklad dostatočné denné i umelé osvetlenie je pre tento typ dizajnu mimoriadne dôležité, pretože priestoru vdýchne život a teplo. V opačnom prípade, teda pri nedostatku svetla hrozí, že celý priestor bude pôsobiť neútulne až klaustrofobicky.
12 základných tipov pri zariaďovaní
1. Zachovajte čo najviac nadčasových dizajnových prvkov - ako sú veľké okná, drsné textúry a čisté línie.
2. Zdôraznite konštrukčné priemyselné prvky domu, ako sú trámy, steny a podlahy.
3. Dekorácie obmedzte na minimum – postačí vám jedna originálna lampa, či efektný konferenčný stolík.
4. Vyberajte si prírodné, surové materiály - tehly, betón, drevo a kov. Nebojte sa kombinovať rôzne textúry a povrchové úpravy.
5. Zachovajte jednoduchosť - vyhnite sa zbytočným doplnkom.
6. Oživte interiér pridaním farebných akcentov - hľadajte umelecké diela, koberce, vankúše alebo iné doplnky vo výrazných, jasných odtieňoch.
7. Miešajte a kombinujte štýly - industriálny dizajn sa ľahko kombinuje trebárs s vintage, art deco, rustikálnym či glamour štýlom.
8. Použite nápadité svietidlá - osvetlenie zohráva v priemyselnom štýle významnú úlohu, preto sa zamerajte na lampy so surovým, nedokončeným vzhľadom, ako sú napríklad žiarovky visiace zo stropu.
9. Pohrajte sa s detailmi – smelo použite doplnky a dekorácie, ktoré majú vintage či industriálny nádych, ako sú staré koACvové značky či súčiastky do strojov.
10. Akú farebnú paletu mám použiť na priemyselný dizajn interiéru?
11. Zvoľte charakteristické farby - farebná paleta pre priemyselný dizajn interiéru sa vyznačuje neutrálnymi a tlmenými odtieňmi sivej, čiernej a bielej farby. Hodia sa k nemu aj zemité farby, najmä odtiene hnedej, zelenej a modrej. Cieľom je vytvoriť minimalistický a utilitárny vzhľad, ktorý je pre tento štýl príznačný.
12. Zamerajte sa na typický „industriálny“ nábytok - do industriálneho interiéru hľadajte kusy, ktoré sú funkčné a minimalistické. Ako inak, mali by byť vyrobené zo surových a prírodných materiálov typu drevo, kov či koža. Zabudnite na nábytok s dekoratívnymi detailmi alebo krikľavými farbami.
Tip: Čierna alebo biela? Inšpirujte sa našimi tipmi pri zariaďovaní interiéru