Nainštalujte si wallbox na nabíjanie elektromobilu priamo v garáži

Nainštalujte si wallbox na nabíjanie elektromobilu priamo v garáži

28. 02. 2021

Nainštalujte si wallbox na nabíjanie elektromobilu priamo v garáži

Čerpacia stanica elektrickej energie pre elektromobil umiestnená vo vlastnej garáži ponúka veľa výhod. Okrem toho, že s ňou získate viac pohodlia, zároveň ušetríte nielen čas, ale aj financie. Ak teda vlastníte elektromobil a plánujete nové bývanie, pouvažujte nad wallboxom - domácou zásuvkou pre nabíjanie elektromobilov.

Elektromobil sa nabíja dvoma spôsobmi

Nabíjanie elektromobilu, resp. batérie v elektromobile, je možné vykonať dvoma cestami. AC nabíjanie predstavuje nabíjanie pomocou striedavého elektrického prúdu zo zásuvky, ktorý integrovaná nabíjačka vo vozidle premieňa na jednosmerný prúd. Podporujú ho všetky elektromobily a plug-in hybridy. Nakoľko pri nabíjaní z klasickej zásuvky je hodnota prúdu len okolo 10 A, celý proces pri bežnom elektromobile trvá pomerne dlho, často až vyše 12 hodín.

nabíjanie elektromobilu

DC nabíjanie je nabíjanie jednosmerným prúdom z tzv. wallboxu alebo inej špeciálnej rýchlonabíjačky. Pri wallboxoch sa navyše môžete spoľahnúť na to, že obsahujú potrebnú elektroniku, vďaka ktorej nabíjačka vo vozidle identifikuje výkon napájania. Navyše obsahujú aj ochranu a ich montáž vo veľkej väčšine vykonáva vždy odborník.

Čo sú to wallboxy a ako fungujú

Wallboxy sú vlastne domáce nástenné nabíjačky, ktoré slúžia ako vylepšená náhrada za nabíjanie zo zásuvky. Obyčajne sa inštalujú na stenu a ak potrebujete nabiť svoj elektromobil, jednoducho vyberiete kábel z wallboxu a zasuniete ho do nabíjacieho portu elektromobilu, čím spustíte nabíjanie. To, že máte možnosť nabíjania priamo v dome, vám umožňuje využiť lacnejší nočný prúd a nabíjať elektromobil komfortne aj počas noci.

muž pri elektromobile

Navyše, viaceré wallboxy dokážu v porovnaní s bežnou zásuvkou čas dobíjania batérie výrazne urýchliť. Čo sa týka výkonu, domáce nabíjačky alebo wallboxy môžu poskytovať výkon až do 43 kW, čo zodpovedá 63 A trojfázovej prípojky. Samozrejme, z praktických dôvodov sa väčšina wallboxov v súčasnosti vyrába s výkonom do 22 kW, čo zodpovedá 32 A trojfázovému napájaniu.

Tip: Prinášame nový katalóg projektov rodinných domov EUROLINE na rok 2021

Kedy sa oplatí montáž wallboxu

To, že wallbox vám prinesie mnohé výhody, je nepopierateľné. Aké sú však náklady spojené s jeho zaobstaraním? Za zmienku určite stoja náklady spojené s úpravou elektroinštalácie, najmä pokiaľ vlastníte starší dom a chcete ho prerábať. V tomto majú veľkú výhodu tí, ktorí chcú inštaláciu wallboxu začleniť priamo do plánov výstavby nového domu s garážou alebo prístreškom na auto.

Od roku 2021 totiž Euroline vo všetkých svojich projektoch, ktoré majú garáž alebo prístrešok pre auto, ponúka elektroinštalačnú prípravu na jednoduchú montáž wallboxu. Ak plánujete namiesto jednoduchej garáže dvojgaráž, v takomto prípade, samozrejme, získate prípravu na 2 wallboxy. A aby toho nebolo málo, svojou troškou prispela aj Spoločnosť Západoslovenská energetika. Tá totiž ponúka zvýhodnenú tarifu, ak dom obsahuje zariadenie na domáce dobíjanie automobilu zo siete.

Tip: Aj typový rodinný dom je možné "ušiť na mieru"

 

Vyberáme pre vás

Posledné realizované stavby

Všetky referencie

Prečo stavať
s nami?

10
Ročná
záruka
27
Ročné
skúsenosti
28
Ocenených
projektov
1200
Ponúkaných
domov
Mgr. Renáta Jančovičová Financovanie 0905 309 536 financovanie@eurolineslovakia.sk
Ing. Drahoslav Bielčik výstavba 0904 345 008 vystavba@eurolineslovakia.sk
Ing. Jaroslav Herceg projektový manažér 0905 648 726 herceg@eurolineslovakia.sk
Euroline Bezplatná infolinka 0800 135 955 info@euroline.sk