Všetko, čo by ste mali vedieť o inteligentnej domácnosti

Všetko, čo by ste mali vedieť o inteligentnej domácnosti

25. 03. 2021

Všetko, čo by ste mali vedieť o inteligentnej domácnosti

Inteligentná alebo tzv. smart domácnosť dokáže všetko, čo moderná doba môže ponúknuť. Vďaka nej sa môžete postarať o bezpečnosť i komfort celej rodiny a zároveň výrazne ušetriť. Ak uvažujete o inteligentnej domácnosti, mali by ste vedieť, čo všetko vlastne obnáša a ako to funguje. V tomto článku vám prinášame odpovede na najčastejšie otázky.

Čo to znamená inteligentná domácnosť

Smart domácnosť funguje prostredníctvom automatizácie a prepojenia domácich spotrebičov, nad ktorými zároveň umožňuje omnoho väčšiu kontrolu ako kedykoľvek predtým. Vďaka nej síce môžete ovládať svetlá, kamery, vysávače alebo televízory na diaľku cez internet, ale ak nechcete, nemusíte robiť ani to. Jednoducho necháte inteligentnú domácnosť, aby na základe podmienok, v ktorých sa nachádza, sama vyhodnotila, čo treba urobiť.

smart_speaker

Čo to vlastne v praxi znamená? Odpoveď je pomerne jednoduchá. Povedzme, že  kým ste v práci, vonku sa náhle ochladí, takže za normálnych okolností by ste prišli do studeného, nevľúdneho domu. Smart domácnosť však na základe teplotných senzorov zaznamená pokles teploty a aktívne zapne kúrenie. Alebo v prípade, že kamera zaznamená neočakávaný pohyb v okolí domu, sama zapne nahrávanie. Toto všetko a ešte oveľa viac umožňujú senzory, ktoré samotné procesy automatizujú.

Tip: Čo je to Apple HomeKit?

Výhody, aké prináša inteligentná domácnosť

  • Tým, že znižuje spotrebu energie, efektívne šetrí financie.
  • Automatizácia uľahčuje a spríjemňuje každodenný život.
  • Vďaka bezpečnostným kamerám zaisťuje bezpečnosť vášho domova.
  • Umožňuje ovládanie spotrebičov na diaľku.
  • Senzory vás upozornia na prípadný požiar alebo únik vody.

Ako funguje šetrenie vďaka inteligentnej domácnosti

Inteligentné gadgety dokážu šetriť energie viacerými spôsobmi, čím sa, samozrejme, podieľajú aj na znížení nákladov na domácnosť. Šikovným príkladom, ako to môže fungovať, je napríklad automatické vypínanie svetla po odchode z danej miestnosti alebo vypínanie a zapínanie kúrenia podľa toho, či sa v domácnosti niekto zdržuje alebo sú všetci členovia v práci alebo v škole.

smart gadget

Šikovnosť takýchto inteligentných zariadení sa však neobmedzuje len na interiér. Úsporu dokážu zabezpečiť aj vonkajšie smart svetlá alebo inteligentné postrekovače. Z dlhodobejšieho hľadiska tak inteligentná domácnosť napriek vyšším vstupným nákladom ponúka viaceré možnosti účinného šetrenia.

Správny výber smart systému je dôležitý

Poznáme viacero druhov inteligentných systémov, no najjednoduchšie bude rozdeliť ich na dve skupiny:

  • Komplexné – skladajú sa z viacerých senzorov a akčných prvkov (prostredníctvom ktorých je možné ovládať rôzne spotrebiče). Ich nainštalovanie a nastavenie je komplikované a je potrebné, aby ho vykonal špecializovaný technik, alebo firma, ktorá sa tým zaoberá.
  • Jednoúčelové sady – slúžia na ovládanie vybranej funkcie, napríklad osvetlenia, kúrenia, vetrania a podobne. Ich montáž a nastavenie sú pomerne jednoduché, no ich ovládanie je zamerané len na daný účel a nie je možné ho ďalej rozširovať.
  • Komplexné systémy s viacerými typmi bezdrôtových senzorov a centrálnou jednotkou – mnohé z nich podporujú otvorené komunikačné protokoly, takže sú kompatibilné aj so senzormi a akčnými prvkami z iných systémov. Na rozdiel od prechádzajúcich sa dajú ďalej rozširovať a ich inštalácia nie je obzvlášť náročná, takže ju zvládnete aj sami.

Inteligentná domácnosť a bezpečnosť

Mnohí ľudia sa obávajú, že inštalácia a používanie smart gadgetov v inteligentnej domácnosti môže predstavovať ohrozenie ich bezpečnosti v podobe hackerského útoku. Tu je dôležité vedieť, že komunikácia centrálnej jednotky so senzormi i s vonkajším svetom, napríklad so smartfónom či tabletom prebieha pomocou zašifrovaného prenosu. Ten si vyžaduje pomerne náročné znalosti, aby bolo možné doň preniknúť, takže podobné obavy môžeme celkom pokojne považovať za neopodstatnené.

Čo sa stane, ak vypadne prúd alebo internet

Výpadok prúdu alebo internetu je potrebné zvážiť už pri výbere konkrétneho zariadenia. Niektoré smart home technológie totiž umožňujú používať funkciu aj v offline stave, iné zase ponúkajú ovládanie aplikácií bez internetu. Napríklad existujú i také zariadenia, ktoré disponujú záložnou batériou, slúžiacou presne pre takéto prípady.

mladý pár

Ak vaša smart home technológia neobsahuje SD kartu ani batériu, zrejme ide o gadgety, ktoré pri vypnutom prúde alebo internete nebudú v aplikácii fungovať. Ovládať ich tak budete môcť len manuálne, nie prostredníctvom tabletu či smartfónu. Aj keď nepredpokladáte časté výpadky internetu alebo elektriny, určite sa oplatí, ak danú vec budete mať na pamäti už pri výbere vhodných smart home prístrojov.

Tip: Nainštalujte si wallbox na nabíjanie elektromobilu priamo v garáži

Vyberáme pre vás

Posledné realizované stavby

Všetky referencie

Prečo stavať
s nami?

10
Ročná
záruka
27
Ročné
skúsenosti
28
Ocenených
projektov
1200
Ponúkaných
domov
Mgr. Renáta Jančovičová Financovanie 0905 309 536 financovanie@eurolineslovakia.sk
Ing. Drahoslav Bielčik výstavba 0904 345 008 vystavba@eurolineslovakia.sk
Ing. Jaroslav Herceg projektový manažér 0905 648 726 herceg@eurolineslovakia.sk
Euroline Bezplatná infolinka 0800 135 955 info@euroline.sk