Zelená hypotéka sa oplatí. Bývajte vďaka nej lacnejšie a zdravšie
15. 06. 2021

Hoci sú zelené technológie pomerne náročné na vstupné investície, pomáhajú chrániť nielen životné prostredie, ale aj vaše zdravie.
Okrem toho sa významne podieľajú na znížení nákladov na energie, čo sa odrazí aj na financiách.
Zelené technológie už nie sú len hudbou budúcnosti
Tzv. zelené technológie sú tie, ktoré chránia životné prostredie, ich používanie má za následok menšie znečistenie, využívajú zdroje energií udržateľnejším spôsobom, recyklujú väčšinu odpadov a výrobkov a zaobchádzajú so zostatkovým odpadom prijateľnejším spôsobom. Niet teda pochýb, že ich význam a využívanie budú len narastať.
Dôkaz o podpore využívania energií udržateľným spôsobom podala ako prvá zo slovenských bánk VUB banka, ktorá ponúka svojim klientom výhodnú tzv. zelenú hypotéku. Bez ohľadu na to, či prerábate byt alebo staviate či rekonštruujete dom, môžete využiť zelenú hypotéku a čerpať pritom z výhod, ktoré ponúka. Stačí, ak si pri výstavbe alebo prerábke vyberiete zo zelených technológií, ktoré banka akceptuje.
Staviate dom? Pasívny dom má množstvo výhod
Medzi zelené technológie, ktoré banka akceptuje, patria napríklad aj nízkoenergetické a pasívne domy, teda domy s energetickým certifikátom A. Ako energeticky pasívny dom sa označuje stavba s ročnou spotrebou tepla na kúrenie do 15 kWh/m² úžitkovej plochy za rok.
Pasívne domy poskytujú vysokú kvalitu vnútorného prostredia rovnako v zime, ako aj v lete a súčasne umožňujú výrazne znížiť spotrebu energie na vykurovanie a prevádzku ako takú. Nepotrebujú konvenčné vykurovanie, ani klimatizáciu a vďaka svojej úspornosti šetria aj prírodné zdroje.
Tip: Vyberte si ideálny projekt domu. Poradíme vám, čo treba zvážiť skôr, než sa pre nejaký rozhodnete.
Stavte na zelené technológie a ušetrite
Ďalšou možnosťou spomedzi zelených technológií sú solárne kolektory na ohrev vody alebo fotovoltaické články na výrobu elektrickej energie. Solárne kolektory zachytávajú slnečné žiarenie a premieňajú ho na teplo. Zachytené teplo sa odvádza teplonosným médiom prúdiacim v rúrkach do výmenníka tepla, kde sa ním ohrieva voda. Fotovoltaické články zase slúžia na výrobu elektrickej energie. Solárny panel premieňa slnečnú energiu na elektrickú a tá sa spotrebováva priamo na mieste na zabezpečenie prevádzky domu. Prebytky energie je možné pre neskoršiu spotrebu uskladniť v batériách.
Rekuperačné jednotky fungujú na princípe zhromažďovania energie, ktorú dokážu vrátiť do obehu a opätovne ju využiť. Vo všeobecnosti rekuperácia dokáže ušetriť až 90 % energie, ktorá by sa strácala pri bežnom vetraní. K zeleným technológiám zaraďujeme aj kotly na biomasu, určené na spaľovanie biomasy vo forme peliet, brikiet, štiepok alebo kusového dreva. Sú alternatívnym zdrojom energie, určeným na úsporné a ekologicky šetrné vykurovanie rodinných domov. Kotly na biomasu ponúkajú komfortnú prevádzku a zároveň dokážu plne pokryť potrebu tepla a teplej vody v domácnosti.
Tip: Ako funguje tepelné čerpadlo?
Získajte 100 % zľavu z poplatku za hypotéku
Využitie služby Zelená hypotéka ponúka množstvo výhod. Jednou z ich je aj 100 % zľava z poplatku za poskytnutie úveru. Ďalej je to skutočnosť, že vyššia hodnota nízkoenergetickej zelenej budovy zároveň ponúka možnosť získať vyššiu hypotéku či výhodnejšiu sadzbu. Využitie zelených technológií tiež pomáha znižovať náklady na budúce opravy, ktoré sa na bežných stavbách prejavia už po niekoľkých rokoch po ich dokončení. Samozrejmosťou je tiež lepšia kvalita života v zdravšom prostredí, ktorú najnovšie technológie a použité kvalitné materiály poskytujú.